Вход | Регистрация

Русе 21°C

Числото 11 в българската традиция

Българската етнокултура не отдава значение на поредица от еднакви числа в датата

Числото 11 в българската традиция
Снимка: sxc.hu

Датите не са толкова важни в българската традиция, сподели за БТА гл. ас. д-р Лина Гергова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН във връзка с повтарящото се число 11 в утрешната дата 11.11.2011 г.

За българите са по-важни дните от седмицата, сезоните, християнските празници, отколкото конкретна дата, защото вярванията ни са свързани със земеделския календар - от Гергьовден до Димитровден, когато се работи на полето; периода след Димитровден, приключване на работния цикъл; Трифон Зарезан и др.

Освен това, според етнолога, в нашата традиция се придава важност на няколко числ, но 11 не е сред тях. Това са 12, 3, 7, 6, 2, които са свързани както с християнството, така и с годишните цикли, но не и с нумерологични гадания. Г-жа Гергова коментира също, че в българската етнокултура не е значимо и повторението на едно и също число в датата.

В християнството обаче числото 11 се свързва с броя на апостолите, които били останали преди Страстите Христови и Възкресението. Това число и неговата повтаряемост в датата има значение на Запад - 11 ноември се празнува като Деня на ветераните от войната, а на 11 ноември 1918 г. точно в 11 часа било обявено примирието между Антантата и Централните сили.

Датата с число 11 е трагична през последните години - 11 септември 2001, срутването на кулите близнаци в САЩ; 11 март 2004 - терористичният акт в Ипания; 11 март 2011 - цунами в Япония.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg

 



Източник: БТА
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар