Вход | Регистрация

Русе 21°C

Как да направим България по-добро място за живеене? Ето как...

Как да направим България по-добро място за живеене? Ето как...
Снимка: Север.бг

Как да направим България по-добро място за живеене? Всички се вълнуваме от това, нали? Особено по-младите, тези, на които ни предстои да изживеем дните си на Балканите. Не са много отговорите на този въпрос обаче.

Имаме премного обяснения защо нещата тук се случват така. Някои са точни, други не толкова, а трети са си чиста форма на възмущение, която не носи реална стойност, освен изливане на гнева.

Българите сме философи, но не сме технократи. И базирайки се на това разбиране, ще предложа отговор на въпроса как да направим родината си по-добро място за живеене. Умишлено пропускам изцяло философските дефиниции на понятия като "живот" и категории като "добър".

Важното е: "Как да направим?"

С "Дебати" е един от верните отговори. Разбира се, това далеч няма да ни реши всички проблеми. Но ще ни помогне да ги решаваме по-ефективно и по-бързо, с по-малко корупция и по-добри резултати.

Какво е "Дебати"?

Дебатите са най-просто казано форма на диалог. Според различните теории са се зародили в Древна Гърция, когато елините са се събирали на агората, за да решават делата си. Дебатите се различават като форма на диалог от разговора обаче, тъй като имат специфична структура.

Те притежават няколко ключови момента. Дебатьорът трябва да изкаже твърдение, след което да последва аргументация, основание и отрицание. Дебатите имат за цел не просто да информират, а да убедят. Те влияят. Когато са публични, влияят върху публиката. Когато са технически, влияят върху експертите. Нас ни интересуват публичните дебати.

Как и защо "Дебати"?

Решението е да въведем формата "Дебати" в средното образование в България.

Идеята далеч не е нова. Тя получи своя институционален облик още преди 15 години, когато първите поддръжници на "Дебати" движението се организираха в национална структура и ежегодно започнаха да организират шампионати, а по места бяха създадени първите клубове.

Дебатите развиват това, което днешната образователна система не може и това, което днешните условия на пазарна икономика търсят във всеки един млад човек - креативно и гъвкаво мислене, критичен поглед и умение за точно и ясно изразяване.

Те развиват също лидерски умения, умения за общуване, умения за работа в екип. "Дебати" са идеална дъвка за ума и са чудесен начин да бъде организирана енергията на младите хора, която днес се пилее в свободното им време. А организираната им енергия днес ще доведе до положителна промяна в обществото ни утре.

Именно дебатите формират обществените позиции и нагласи, а последните водят до определени избори и легитимират правителствата в демократично устроените държави. Следователно, ако искаме да имаме по-добре функционираща демокрация, трябва да изградим основата, в която влиза воденето на дебати.

Това не са просто спорове. Дебатите изискват логика, информираност и засягане на колкото е възможно по-голям обществен интерес. На пръв поглед това звучи скучно. Но практическият опит показва точно обратното. Дебатите имат страхотно влияние върху младите хора. Те им дават увереност и възможност за изява, която носи по-голяма лична удовлетвореност, отколкото традиционните предмети в училище.

Подготовката пък е базирана на най-различни игри. А желанието за игра е нещо, което е генетично заложено в човешките същества и ако бъде използвано правилно, води до повишаване на производителността.

Разбира се, за ефективното функциониране на система от клубове "Дебати" е нужна и национална политика. Такава няма как да се случи, ако разчитаме на усмотрението на министрите на образованието.  Може да се случи обаче, ако ние сами се задействаме и променим нещо малко в обществото ни, ако спомогнем за създаването им в училищата, ако възпитаваме мислещи деца, а не консумиращи деца.

Ето един отговор на въпроса как да направим България по-добро място за живеене. Всеки човек може да даде подобен отговор и ако се обединим около най-интересните, иновационни и технократски решения, със сигурност страната ни ще спре да губи умствен потенциал през Терминал 1 и Терминал 2 на Летище "София".



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар