Вход | Регистрация
Русе 21°C

Чрез изкуство театрали обясняваха социални проблеми

Този път те участваха в проекта „Без бариери” в Баден, чрез партньорството на сдружение "Младежка толерантност”

Чрез изкуство театрали обясняваха социални проблеми
Младежки театър "Алтернатива"

Чрез изкуството горнооряховски театрали пресъздаваха социални проблеми. Този път те участваха в проекта "Без бариери” в немския град Баден, до Виена, чрез партньорството на сдружение "Младежка толерантност”.

Форумът привлече групи от Ирландия, Финландия, България и домакините. Георги Арихтев, Мартина Аврамова, Антоан Илиев, Александрина Гечева, представители на младежки театър ”Алтернатива” и ръководителя Елена Илиева представиха нашата страна.

Целта на срещата - обучение в Баден от 11 до 18 август бе, чрез средствата на театралното изкуство да се привлече вниманието на обществеността към всички видове пречки пред хората с увреждания.

"Всеки ден започваше с игри за запознанство. Лектор - перуанец провеждаше занимания за танци, ритъм, движение, поведение на сцена и импровизации. Професор от спортния университет на Виена пък ни изнасяше лекция, свързана с различните заболявания и проблемите, които съпътстват хората с увреждания. Накараха ни да се почувстваме като тях и да участваме в различни ситуации чрез игри", коментира след завръщането си Елена Илиева, ръководител на горнооряховската група.

Най-важното според нея е било да се измислят етюдите от участниците, с които да се превъплатят в хора с увреждания. След това на централната улица, на подходящо място и в подходящ момент те са били представяни.

"Изключително емоционално и интересно протичаха репетициите. Всеки се включваше много активно и даваше идеи. Предпоследният ден бе и представянето. Всяка група съставена от по един представител на държава бе формирал отбор. Всички те, чрез етюдите, импровизациите и ситуациите които се предизвикват трябваше да накарат преминаващите хора да помагат на хората с увреждания. И те го правеха", казват и горнооряховските театрали.

Етюдите са били най-различни - например как ще реагират хората, когато човек в инвалиден стол се качва в трамвай или как би се справил незрящ или с увреждания в магазин без придружител. Определено всеки преминаващ се е притичал на помощ без значение дали "човека с увреждания" е искал или не е поискал помощ от тях, установяват младежите-театрали. И допълват, че в Баден 50 % от града е обезопасен за хора с увреждания, пешеходните пътеки са повдигнати, за да се усещат от незрящи, в трамваите е трудно са се качват хора с колички, но пък местната общност е положително настроена към проблемите на затруднените. За разлика от България, в немския град хората с увреждания са по улиците, не са скрити или забравени и никой не ги сочи с пръст, казва още горнооряховци.

По време на мини-спектаклите те са раздавали флайери и обяснявали на гражданите проблемите, които имат хората с увреждания.

"Незабравими спомени, много нови приятели, прекрасни емоции и огромно желание за прилагане на наученото са резултата от нашето участие", обобщи и ръководителката Елена Илиева.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар