Българо-румънската земеделска работна група в Русе

Областна администрация - Русе
Редовно заседание на българо-румънската земеделска работна група се състоя днес в зала 1 на Областна администрация. Темите, които дискутираха българи и румънци засегнаха проблемите, свързани с вредителя Тuta absoluta и класическата чума по домашните и диви свине.
Заместник-областният управител на Русе Веско Маринов откри срещата и даде думата на новия председател на земеделската работна група – администраторът на Окръжен съвет - Гюргево Йонел Мускалу.
В рамките на Русенска област се разграничават 28 ветеринарни участъка, като за тях ОДБХ - Русе е сключила индивидуални договори с 23 частно практикуващи ветеринарни лекари. По думите на Атанас Атанасов превенция на класическата чума вече се извършва само при дивите свине, тъй като от 2007 г. насам няма случаи на чума по домашните свине. Той разясни периодите на ваксинационните кампании по дивите свине през последните 2 години.
По втора точка от дневния ред от отдел Растителна защита към ОДБХ – Русе представи информация за проблемите, които създава вредителят Тuta absoluta. Един от акцентите, който беше поставен по време на двустранната среща, бе подобряването на комуникацията между производителите с цел предотвратяване предотвратяване разпространението на особено опасния за селскостопанската продукция миниращ молец.
Като най-голяма трудност при борбата с молеца бе определен късия му жизнен цикъл и висок репродуктивен потенциал, скритият начин на живот и големият брой гостоприемници - културни и диви видове. Първите забележими симптоми за наличието на вредителя са минните петна по листата, които се образуват вследствие храненето на ларвите, а най- сигурният метод за установяване е използването на полови феромонови уловки. На пазара се предлагат няколко вида такива, като всеки от тях може да се използва както в оранжерии, така и на полето.
На срещата бе дадена малко повече информация за Tuta absoluta, доматеният миниращ молец произхожда от Южна Америка. В Европа е установен за първи път през 2006г. в Испания, а в България през 2009г. Само за две години се разпространява в цялата страна и се налага като ключов неприятел по доматите. Възрастните молци са дребни, с дължина на тялото около 5 - 6 mm., кафеникави до сребристи на цвят, с черни петна на първия чифт крила. Вреднияр стадий са ларвите , които след излюпването пропълзяват по растенията, образувайки мини и галерии.
При доматите ларви се развиват в листата, стъблата, цветовете и нарастващите плодове. При сериозно нападение ларвите са в състояние да унищожат цялата листна тъкан, оставяйки само епидермисите на листата.
Присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите и там всичко, което публикуваме.