Изграждат центрове за настаняване от семеен тип
На пресконференция днес, Община Русе представи проект "Изграждане на три центъра за настаняване от семеен тип на територията на гр. Русе” по Оперативна програма "Регионално развитие”. Стойността му е 2 043 302,54 лв. – 100 % безвъзмездна финансова помощ от ЕС, а срокът за изпълнение – 24 месеца.
В пресконференцията участваха зам.-кметът по Европейско развитие Страхил Карапчанским който е ръководител на проекта и зам.-кметът по Хуманитарни дейности Иван Григоров.
Центровете ще са разположени в кв. "Здравец–Изток". Там има подходяща архитектурна среда. Два от тях ще бъдат изградени на ул. "Котовск", а третият – на ул. "Рига". Местоположението им и техническите задания за проектиране на сградите са съгласувани с Държавната агенция по закрила на детето. Разполагането им в този квартал ще облекчи достъпа на децата до детски градини, училища, здравни заведения и др. Оборудването в центровете също ще бъде съобразено с нуждите на децата.
Настаняването в центровете от семеен тип е нов вид социална услуга, идеята е тя да се ползва от деца, лишени от семейна грижа. Изискване за настаняването в такъв център е да бъдат изчерпани всички възможности за връщането на детето в биологично семейство, за настаняването му в приемно или при негови близки. Капацитетът на всеки един от центровете, които ще бъдат изградени в Русе е 12 деца, плюс две резервни места (за настаняване по спешност) или общо 36+6. В тях ще се настаняват деца от 3 до 18 г. От услугата могат да се възползват и деца под 3-годишна възраст. Условието е те да бъдат настанени с по-големи брат или сестра.
Децата ще бъдат настанени в центровете до три месеца след тяхното изграждане. След края на проекта Община Русе ще осигури устойчивост на социалната услуга в продължение на 5 години.
По Оперативна програма "Регионално развитие" в страната ще бъдат изградени още 149 подобни центъра, като целта е да се създаде мрежа от социални услуги, които да бъдат приложени на база индивидуалните потребности и изисквания на всяко дете.
Отделянето на децата от техните семейства ще става само при необходимост и в най-добрите интереси на детето съгласно Конвенцията на ООН за правата на детето. Практиката за отглеждане на децата в специализирани институции ще бъде прекратена. Всяка община с население над 20 000 души трябва да има поне един дневен център.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg