Вход | Регистрация
Русе 21°C

РИОСВ-Велико Търново - модел в управление на утайките

Проектът ще извади най-доброто от регионалния и германския опит в това направление

РИОСВ-Велико Търново - модел в управление на утайките

Регионалната инспекция за околна среда и води /РИОСВ/ – Велико Търново е определена да бъде моделен регион за управление на утайките, съобщават от ведомството. Заедно със София, Бургас и Благоевград той ще бъде проучен подробно и ще послужи като модел за оползотворяване на утайките на регионално ниво пред останалите региони в страната.

По този начин инспекцията се включва в стартиралия проект на Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ и консорциум, съставен от две немски консултантски компании и българска фирма. Проектът включва преработване на Националния план за управление на утайките от градските пречиствателни станции за отпадъчни води (ПСОВ) в България, разработване на указания за управление на утайките по най-добрите технологии и изработване на програми за управление на утайките от действащите пречиствателни станции за отпадъчни води.

В края на миналия месец немски консултант и експерти на МОСВ и РИОСВ, общини Велико Търново и Горна Оряховица, както и представители на "ВиК Йовковци” - Велико Търново посетиха ГПСОВ – Велико Търново и РПСОВ – Горна Оряховица и проведоха работна среща в инспекцията, на която обсъдиха регионалния опит в общините Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец и го сравниха с този на Германия.

На територията на РИОСВ – Велико Търново има четири действащи градски пречиствателни станции за отпадъчни води – Габрово, Велико Търново, Стражица и Севлиево и една Районна пречиствателна станция, която обслужва Горна Оряховица, Лясковец и Долна Оряховица. 

След стабилизиране и обезводняване утайките, образувани в тях, могат да се използват за наторяване, рекултивация на нарушени терени и за запръстяване на сметища. На този етап обаче тяхното използване е ограничено. Част от тях се съхраняват на собствени временни площадки или се депонират на градските депа за неопасни отпадъци, информират от РИОСВ - Велико Търново.

Стартиралият проект е финансиран по Програма за техническа помощ на Федерална агенция по околната среда на Германия.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар