Вход | Регистрация
Русе 21°C

Томислав Дончев: Ромската интеграция ще отнеме десетилетия

Според министъра е нужна по-голяма обществена подкрепа и целенасочени усилия на властта

Томислав Дончев: Ромската интеграция ще отнеме десетилетия
Снимка: Булфото

Ромската интеграция не представлява еднократен акт, а процес, чиято реализация ще отнеме десетилетия. Това становище изрази министърът по управлението на европейските фондове Томислав Дончев, който участва в провеждащата се във Велико Търново конференция по застъпничеството в сферата на ромското здравеопазване.

Според него при наличие на последователни усилия и адекватна политика резултатите могат да станат факт след 10-15 години. Той заяви, че проблемът с интеграцията на ромите у нас е изключително сериозен и трябва да спрем да се преструваме, че той не съществува. Томислав Дончев отбеляза, че в случая проблемът дори не е толкова във финансовото измерение на нещата, а по-скоро в липсата на широка обществена подкрепа и разумни мерки за интеграция.

Министърът не пропусна да отбележи, че страната ни може да се похвали с добри резултати в сферата на образователната интеграция. Той акцентира и върху успешните стъпки в областта на здравеопазването, но изрази мнение, че ситуацията се усложнява заради големия брой неосигурени здравно роми и жилищния проблем, който е налице при много от тях.

Томислав Дончев не пропусна да спомене, че огромната част от средствата, с които се реализират интеграционните мерки, са осигурени от Европейския съюз. В момента се развиват няколко инициативи по две оперативни програми, "Човешки ресурси" и "Регионално развитие", които са насочени към интеграцията на ромите в образованието и повишаването на тяхната квалификация.

Министърът отбеляза, че 23% от хората, които за първи път попадат на трудовия пазар, са от ромски произход, но въпреки това шансовете им за реализация изобщо не са големи. Основните причини за това са недоброто образование и липсата на нормални трудови навици.

Конференцията, в която взе участие Томислав Дончев, бе част от обучение на ромски студенти и кандидат-студенти по медицина. В инициативата се включиха над 90 младежи от цялата страна. Целта на форума е да се поощрят младите хора да заемат активна позиция за подобряването на здравния статус на ромската общост и да покажат, че младите ромски медици са не само посредници между общността и здравната система, а и потенциал, който да подсили капацитета в здравната система.

Великотърновският клон на организацията за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" и институт "Отворено общество" от 2009 година реализират програма за подкрепа на роми, обучаващи се в медицински университети. Само през изминалата година в нея са участвали около 60 млади студенти, а за предстоящата учебна година се очаква броят им да достигне сто.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар