Търново на дъното по икономическо развитие
Фейсбук
Изследването "Регионални профили: показатели за развитие 2012" на Института за пазарна икономика отреди в своите хроники непохвално място на Великотърновска област. Тя е сред осемте с най-лошо социално-икономическо развитие. Заедно с нея на последните места са поставени Ямбол, Сливен, Перник, Пазарждик, Ловеч, Хасково и Шумен. Съответно с тенденции за още по-добро развитие са София-град, Враца и Русе.
Анализът представя състоянието на областите в България, определено въз основа на 57 фактора, сред които са икономика, инфраструктура, демография, образование, бизнес среда, здравеопазване, околна среда и други.
Клъстерното изследване определя бизнес средата във Велико Търново като една от най-лошите възможни в страната. Освен това няма реална комуникация между бизнеса и общинската администрация. Тук е и мястото на най-бързо влошаващата се образователна система. Два пъти по-бързо намалява броят на записаните ученици между 5-ти и 8-ми клас в сравнение с цялостното национално състояние.
Докладът се формира на базата на аналитични подходи, използвани в Европейския съюз, които целят подпомагане процеса на вземане на управленски решения. Идеята на Института за пазарна икономика е да се намалят социално-икономическите регионални различия, които напоследък се забелязват все повече и дори се очаква да се задълбочат. Поради тази причина би следвало обръщането на тази тенденция да се превърне в приоритетна цел на управлението.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
Институт по пазарна икономика