Вход | Регистрация

Русе 21°C

Хореографи от цялата страна се събраха в старата столица

Хореографи от цялата страна се събраха в старата столица
Снимка: Север.бг

Хореографи и специалисти, работещи в областта на фолклора, както и директори на Международни Фолклорни Фестивали от цялата страна се събраха днес във Велико Търново на Дванадесетата национална среща на ръководителите на фолклорни ансамбли и клубове за български народни хора, организирана от националната секция на ЦИОФФ.

Официални гости на семинара бяха Деяна Данаилова - директор на Дирекция "Културна Политика" при Министерство на културата, зам.-кмета на Община Велико Търново Ганчо Карабаджаков, Иван Товдоров, Иван Василев, проф. Даниела Дженева и Васил Герлимов.

В началото на срещата Деяна Данаилова изрази благодарност към Община Велико Търново, че дава поле за такива срещи. Тя подчерта факта, че градът е известен със своите фестивали в областта на фолклорното творчество и сподели надежда, че тази практика ще продължи и за напред. "Наистина трудности по отношение на финансирането на културата има, но Министерството на култура полага много усилия да се бори да бъде увеличен бюджетът за култура", заяви Данаилова.

Весела Кондакова, координатор "Културно-контактна точка" към Министерството на културата, представи начините за кандидатстване с проекти по "Програма Култура 2007-2013 на ЕК"
Мирена Станева, главен експерт Национален фонд Култура към Министерството на Културата

С едноминутно мълчание присъстващите почетоха паметта на хореографите Атанас Синански - създател и дългогодишен ръководител на Детски танцов състав "Празник" - гр. Сандански, Иван Донев - създател на Фолклорен танцов театър "Найден Киров" - Русе, Димитър Герджиков, Асен Мутафчиев – диригент, композитор, автор на учебни помагала, дългогодишен главен художествен ръководител на ФА "Мадара" и ФА "Звънче" към шуменското народно читалище "Тодор Петков – 1963",  Йордан Янакиев - главен хореограф на ДА "Филип Кутев".

Ежегодната награда "Златна кобилица", с която се удостояват творци с цялостен принос в развитието на българският фолклор и институции, осъществяващи обществена дейност, с изключителен принос в областта на нематериалното културно наследство на България и неговото популяризиране бе връчена на Дирекция "Културна политика" към Министерството на културата в лицето на Деяна Данаилова и хореографът Агрипина Войнова.

"Дълбоко сме признателни и трогнати от връчването на тази награда, която е признание, но и голямо задължение. Убедена, че ще продължим нашите последователни усилия да осигуряваме добри условия за популяризиране на българския фолклор както в страната, така и в чужбина", каза Деяна Данаилова при получаване на приза.

Със "Златна кобилица" бе отличена и хореографът Агрипина Войнова, "майката" на детското танцово изкуство и детския танц, създател и председател на Сдружението на детските танцови колективи, носител е на орден "Св. св. Кирил и Методий" първа степен, журирала в редица престижни конкурси и надигравания.

"Благодарна съм на колегите си, които 40 години работиха рамо до рамо с мен за утвърждаване на детския танц като отделен жанр и успяхме заедно да направим децата да танцуват по детски и да не имитират възрастните. Обещавам, че ще работя още за утвърждаване не само на детския танц, на българския танцов фолклор, а най-вече за утвърждаване хореографите като личности и като хора, които полагат изключително голям труд за да може и това движение, което сега се подхваща да получи развитие".

Тези бяха думите на Агрипина Войнова, "майката" на детското танцово изкуство и детския танц, създател и председател на Сдружението на детските танцови колективи, носител е на орден "Св. св. Кирил и Методий" първа степен, журир в редица престижни конкурси и надигравания.

Във форума Деяна Данаилова направи презентация на открития в началото на седмицата в София Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО, който ще популяризира и работи за практическото приложение на Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство, както и да осъществява успешно програмните инициативи на ЮНЕСКО в тази област.

Бяха представени проекти по Програма "Култура на Европейската комисия за 2007-2013" и по програма "Мобилност" на НФ "Култура" към Министерството на културата. Обсъдиха се въпроси за кандидатстване по програмите и теми, свързани с развитието на фолклорните ансамбли и участието им в международни фестивали.


_______________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар