Вход | Регистрация
Русе 21°C

Служебно правителство - размисли и страсти

Служебно правителство - размисли и страсти
inews.bg/Марио Евстатиев

Наскоро бяха обявени министрите в служебното правителство. Голяма част от показаните лица не са познати на българите. Учили в чужбина, работили в чужбина, живеещи в чужбина. Почти всички са подредили живота си зад граница, но се връщат тук, за да станат служебни министри. От една страна българският народ е недоволен, че непознати и неизвестни са избрани да го "оправят”, но пък от друга страна видяхме как буквално ни "оправиха” любимците ни.

Може да се каже, че единственият познайник на обикновените хора е служебният министър на културата – Владимир Пенев. Все пак той е не друг, а комисар Попов от хитовия сериал "Под прикритие”.

Както и да е, не е важно кой е известен и кой не. Въпросът е кой ще върши работа. Само че нека изясним нещо! Основните задачи на правителството, като служебно такова, не са да ни "оправи”, а да осигури честни избори и да решава социални и икономически проблеми. Доста хора коментират, че това е невъзможно, защото избраниците били "В групата” на ГЕРБ. По тази логика действително няма как всичко да е легитимно и честно. Просто ще минат 2 месеца, в които обществеността да се успокои и да се върнем отново към топлата и позната прегръдка на старото правителство.

Казано така оставката на Бойко Борисов се оказва изключително хитър политически ход. Вместо да управлява оставащите му няколко месеца от мандата и да отиде на нови избори, на които не е сигурно дали ще спечели, експремиерът избра по-умел начин за действие.

Планът изглежда е следният: Оставка - Доволни са протестиращите -Недоволни са тези, които предпочитат всеки един власт пред анархията - Викове "Бойко върни се” и "Не ни изоставяй” – Служебно правителство – Предсрочни избори – Ново "свежо” правителство на ГЕРБ, защото все още имат достатъчно привърженици, пък и защо да не им дадем право на втори дубъл. Хората са казали, че всеки заслужава втори шанс. Това безспорно си e гениален план!

Може би целият този мастерплан е истина, кой знае? Съвсем възможно е да сме така безогледно манипулирани. Само, че мен адски много ме дразни фразата "В група”. Как може да наречеш така Асен Василев, който е възпитаник на Харвард? Едва 35-годишен, той е съосновател и президент на една от петте компании в света за ценообразуване на самолетни билети, както и директор на Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност. Също така дали единственият български световен шампион по плуване – Петър Стойчев може да бъде определен като "В група”?

Съвсем логично е, че щом президентът избира служебните министри той ще търси хора, в които е сигурен и на които може да довери цяло едно министерство. В такъв случай какво странно има във факта, че някои от избраниците са ГЕРБ-ери?

Президентът Плевнелиев може да се каже, че за първи път от избирането си действа като истински държавник, без Бойко Борисов да го "дундурка” или Цветан Цветанов да го "върти” в изблик на щастие. Защо тогава сме недоволни? За министри са поставени най-големите български специалисти в своите области. Аз лично не се чудя защо тези хора вземат министерствата, а по-скоро защо ги вземат само за 2 месеца?

По мое мнение служебното правителство е достатъчно компетентно и способно да се справи с поставените му задачи. Макар те да не са много и конкретно от тези хора да не се очакват големи постижения, за мен те са логичен и напълно подходящ избор.

Дали обаче следващото правителство ще съумее да си свърши работата? Това е въпрос с около хиляда въпросителни. Вече сме се нагледали на измислени политици, които не правят нищо друго освен да стоят в удобните си кресла. Вярно е, че ние ги избираме и ние ги слагаме в тези кресла, но нали знаете, че виждаш истинското лице на един човек едва когато му дадеш власт. Преди това всеки е смирен, тотален работохолик с безброй идеи и печеливши стратегии изготвени в ума си…

Та мисълта ми бе, може би проблемът не е в хората, които избираме, а в начина, по който ги избираме. Може би е дошло време не да се сменят хората, а да се смени самата система. Въпросът е каква точно искаме да бъде тази нова система? Дали да не направим един референдум на тази тема?



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар