Вход | Регистрация
Русе 21°C

Частично вдигат доходите на служителите в затворите

До символичното увеличение на заплатите се стигна след среща на затворническия синдикат със зам.-министъра на правосъдието

Частично вдигат доходите на служителите в затворите
Снимка: sxc.hu

От 30 на 60 лева "скача" от 1 януари догодина сумата, изплащана за храна на месец, на служителите в затворите и охранителите в съда. Това съобщиха от Синдиката на служителите на затворите в България /ССЗБ/ след проведеното вчера редовно заседание на ССП в Министерство на правосъдието, в което те взеха участие.

Договорката между зам.-министъра на правосъдието и членовете на съвета включва въвеждането на месечни възнаграждения за специфични условия на труд (до 28,50 лв.) и за служителите на съдебната охрана, какъвто тип плащания до момента получаваха само служителите в ГД"Изпълнение на наказанията".

Членовете на съвета се запознаха с финансовото състояние на ГД"ИН", ГД"Охрана" и ДП"ФЗД". След направения преглед на възможностите на бюджета за тази година стана ясно, че исканото индексиране на социалните плащания /пари за храна и за специални условия на труд / през четвъртото тримесечие на 2012 год. е непостижимо.

Постигнатите икономии от ФРЗ в ГД”ИН” най-вероятно ще бъдат пренасочени за изплащането на заплати в ГД”Охрана” или покриването на текущи задължения на затворите, независимо от реакцията на синдиката, че подобен акт работещите в МЛС биха приели като социална несправедливост.

Във връзка с исканото повишаване на средствата, изплащани за специфични условия на труд, Министерството на правосъдието изрази позиция, че независимо от желанието си да спази поетите по-рано ангажименти, проекторамката на бюджета не предвижда такова увеличение.

Не се предвижда и увеличение на заплатите на двете дирекции, стана известно в хода на срещата. Изтъкнатите мотиви от страна на синдикалните организации, свързани с тенденцията на постоянен растеж на цените на храните, енергоносителите, горивата и други, срещнаха разбирането на ресорния заместник-министър, но не промениха позицията на финансовите експерти.

Въпреки проведените дълги дебати по предложението на Синдиката на служителите в затворите в България за повишаване на трудовите възнаграждения в структурите на ГД"ИН" и ГД"Охрана", до сближаване на позициите не се стигна.

От началото на тази година е наложено дисциплинарно наказание "уволнение" на 20 служители от ГД"ИН" за корупционни действия. Стигна се до общо становището, че по отношение на този проблем единствено с общи усилия могат да се постигнат конкретни и трайни резултати.

На срещата бяха разгледани и някои текущи проблеми, бяха поставени бъдещи цели и задачи.

Представителите на Синдикат на служителите в затворите в България изтъкнаха пред политическото ръководство, възможност от страна на Синдиката за участие в съвместни протести на синдикални и професионални организации в сектор "Сигурност", заради липсващото съгласие с исканото повишаване на възнагражденията на служителите в отделните ведомства и влошаването на ситуацията в сектора.

Участниците в срещата получиха уверение от заместник-министъра на правосъдието, че няма да се засягат никакви социални придобивки на служителите на ГД"ИН" и ГД"Охрана". По думите на зам.-министър Георгиев, на този етап не стои на дневен ред и въпроса с промяна на статута на държавните служители в зависимост от заеманата от тях длъжност.

В края на срещата представителите на ССЗБ запознаха политическото ръководство на системата с намерението си до дни да внесат искане до министъра на правосъдието да изпълни законното си задължение и започне процедура по издаване на заповед, с която да се регламентира осигуряването на безплатна храна и тонизиращи напитки на служителите, които работят при опасни за здравето условия или на смени.

Преди приключване на заседанието, страните се договориха да продължат социалния диалог във всички форми за постигане на поетапно решаване на проблемите.

______________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар