Вход | Регистрация
Русе 21°C

"Да научим повече": Известни българи от Русенска област

"Да научим повече": Известни българи от Русенска област
Снимка: Община Русе

С известните българи от Русенска област, включени в книгата "Бележити българи на съвременна България" на инж. Ивелин Любомиров Михайлов завършваме представянето на достойните хора - учени, творци, общественици от Централния Север, заслужили признанието и уважението за своя труд и всеотдайност в полза на другите.

1061297

Доцент, д-р, инженер Юрий Иванов Дачев е доказан специалист в областта на геодезията. Роден е в Русе. Завършва висшето си образование ВВУАПВО "Панайот Волов" - Шумен като магистър инженер по геодезия, фотограметрия и картография и офицер-инженер от артилерийското инструментално разузнаване (АИР).

През 1995 г. получава научната степен "доктор" по специалност "Обща, висша и приложна геодезия", а от 1998 г. е доцент по същата специалност.

Професионалната му биография започва в Министерство на отбраната като командир на взвод и помощник-началник щаб от 1976 до 1986 г. След това 13 г. работи във ВВУАПВО "Панайот Волов" - Шумен като асистент, старши асистент, главен асистент, доцент в катедра "Геодезия" на факултет "Артилерия". Преподавателската му дейност продължава в Техническия университет – Варна в катедра "Корабоводене и управление на транспорта" в периода 1999 – 2001 г.

От тогава до сега работи във ВВМУ "Никола Йонков Вапцаров" - Варна. Занимава се и с административна дейност в катедра "Корабоводене" към факултет "Навигационен". От 2008 г. е ръководител на катедра "Корабоводене".

След 2001 г. започва да преподава военна топография, геодезия, картография и лоция и частна лоция на р. Дунав. Член е на факултетния съвет на ФН и на Академичния съвет на ВВМУ. От 2005 г. до момента преподава геодезия и инженерна геодезия в Архитектурния факултет на ВСУ – Варна. Преподава и в БМКЦ – Варна и филиала на ВСУ в Смолян.

През 25-годишната си преподавателска практика доц. д-р Юрий Дачев е ръководил и рецензирал над 30 дипломанти. Автор е има участие в редица учебни пособия, научни доклади на конференции и статии, научни проекти. Многократно е цитиран в различни учебници и статии. Редовно участва в научни конференции и сесии, организирани и провеждани от НТС, СУБ, СГЗБ, АГКК, ВТС, УАСГ, МГУ, ВВОУ, ШУ, ВВУАПВО, ВВМУ, ТУ-Габрово и др. Участвал е с доклади на международни научни конференции в Испания, Чехия и Полша. Има отпечатани самостоятелно и в съавторство над 45 доклада.

Участвал е в земеразделянето на земеделски земи и в създаването на кадастрални планове и цифров кадастър на населени места, както и в пилотния проект на ФАР за създаване на цифров кадастър на област Добрич. От 1986 г, е член на Съюза на геодезистите и земераделите в България. Отличаван е с множество награди за висок професионализъм и отлични резултати в учебния процес от ректора на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров", от началника на ГЗ на БА, от министъра на отбраната и др. Владее английски и руски език.



1061296

Доц. д-р Мирослав Любомиров Цветанов е български актьор и сценограф. Основател е на първия частен куклен театър "Слон". Роден е в Русе. През 1984 г. завършва Националата академия за театрално и филмово изкуство (тогава ВИТИЗ) в класа на проф. Атанас Илков със специалност "Куклен тетаър".

От 1991 г. е преподавател по технология на кукленото изкуство в НАТФИЗ "Кр. Сарафов". През 2006 г. защитава успешно докторат на тема "Метод в куклената технология" и става доктор, а през 2011 г. получава научното звание доцент. Преподава и в частна школа за театър и кино "Златно ключе", директор е на малък куклен театър "Слон" в София, председател е на Фондация "Златно ключе", подпомагаща изкуства за и от деца.

От 1984 до 1988 г. работи като актьор в държавни театъри и успоредно с това прави постановки като режисьор и сценограф. През 1088 г. заедно с актрисата Роза Николова и художника Диляна Николова основават първия частен куклен театър – Малък куклен театър "Слон".

Над 50 роли е пресъздал на сцената русенският актьор и сценограф. Много от тях са награждавани на престивжни международни фестивали. Гастролирали са по сцените на почти всички континенти.

Доц. д-р Мирослав Цветанов е илюстратор и на детски книжки и обложки на аудио и видео продукти, създадени по репертоарните заглавия на театъра. Автор е на поредица статии в периодичния печат, изследващи еротиката в кукления театър в исторически план, предизвикали интереса и на широката публика. Работи над поредица изследвания по проблемите на технологията и сценографията в кукления театър. Първата му книга "Алхимия на кукления театър" е преведена и издадена от ЮНЕСКО в Австрия. Вторият том "Вълшебните техники" е издаден през 2006 г.

Доц. Цветанов е носител на множество награди на различни фестивали у нас и в чужбина. През 2009 г. е удостоен със златна значка и почетен диплом от родния си град Две могили - "За съществен принос в популяризирането на театралното изкуство и издигането на авторитета и самочувствието на града". От 2000 г. е член на Съюза на българските художници, секция "Сценография".

Повече за известни учени от цяла България може да прочетете в книгата на инж. Ивелин Михайлов   "Бележити българи на съвременна България".

<< Sever.bg във Facebook >>

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар