Заветът на дедите от Балканската война - събрани в документална изложба
РБ "Любен Каравелов" - Русе
Документалната експозиция "Един завет оставили са нам дедите”, посветена на 100-годишнината от Балканската война, открива днес от 11:00 ч. Регионална библиотека "Любен Каравелов” – Русе.
Книги, документи, периодични издания, албуми със снимки и репродукции на картини от библиотечните фондове разкриват различните лица на войната, припомняйки за безсмъртния исторически подвиг на нашите деди.
Централно място в изложбата е отделено на трудове за войната от генерал-лейтенант Георги Вазов, генерал-лейтенант Никола Иванов, Цочо Болярски, проф. Георги Марков, проф. Божидар Димитров и др.
Сред най-старите и ценни експонати са броеве на седмичното френско издание "L`Illustration" от 1912 г., в които са публикувани репортажи за войната, придружени със снимки и гравюри на бойните действия на българската армия.
Интересуващите се от военна история, могат да видят снимки на военни униформи и отличия от периода на Балканската война, а също така карти и схеми на битки, в които армиите на България и нейните съюзници проявяват безпримерен героизъм.
Книгата "Из страниците на българската военна авиация" на Радул Милков описва славното начало и подема в българската военна авиация по време на Балканската война. Заедно с летеца Продан Таракчиев, авторът е вторият участник в първия боен полет в историята на българската авиация.
Интерес за изследвачите на темата за Балканската война представляват мемоарните книги на участници и преки свидетели на военните действия. Между тях е известният писател и публицист Симеон Радев, който описва своите спомени в книгата си "Това, което видях от Балканската война". Сред чуждестранните кореспонденти, пресъздали своите впечатления от събитията през 1912 г., са Уил С. Мънро ("България и нейните хора”), Владимир Сис ("Критични дни за България”) и Рихард фон Мах ("Писма от Балканската война”).
Издаденият през 1933 г. исторически роман "Ние” на писателя Васил Узунов, опълченец в Македония, пресъздава героизма и страданието на българските войници по време на войната. Двутомният нотиран сборник на Никола Русев "По следите на една безсмъртна песен” проследява историята на българската воинска песен.
В него са публикувани маршове, с които българските войни са влизали в бой по време на Балканската война. Един от тези маршове е "Сине мой”, създаден по текст на ботевградския поет Стамен Панчев, загинал на фронта.
Любопитен факт е, че патриархът на българската литература, Иван Вазов, който е посветил много свои поетични творби на събитията от 1912 г., е преработил и актуализирал текста на националния химн "Шуми Марица”, създаден от Никола Живков.
По време на Балканската война творбата се изпълнява в осъвременения вариант на народния поет. Във фонда на отдел "Изкуство” се съхранява и грамофонна плоча със стари български маршове, която също може да се види в изложбата.
Много известни български художници са интерпретирали темата за Балканската война в живописни творби, репродукции на които са показани в изложбата: "На нож” на Ярослав Вешин, "Опълченци в поход” на Владимир Димитров - Майстора, "На война” – Димитър Гюдженов, "През планината” – Симеон Велков.
Документалната експозиция "Един завет оставили са нам дедите”, която може да се види до 30 декември 2012 г. в Русенската библиотека, е повод да си припомним славните мигове от нашата история и да се преклоним пред българските бранни подвизи, вдъхновени от родолюбието на нашите славни деди – отдали себе си пред олтара на Отечеството.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg