Международен ден за опазване на лешоядите
От четири вида лешояди у нас са останали - два
Снимка: Булфото
Днес се отбелязва Международният ден за опазване на лешоядите за трета поредна година. Идеята за избор на такъв ден цели да запознае широката публика с този вид птици, които се нуждаят от опазване.
От Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) информират, че днес ще се отбележи и у нас Денят на лешоядите чрез дейности, свързани с тяхното популяризиране - в Природозащитния център на БДЗП - "Източни Родопи" в Маджарово ще бъде отворена залата за наблюдение на птиците със зрителна тръба; експерти от ПП "Врачански Балкан” и "Сините камъни” ще освободят няколко белоглави лешояда, а от ПП "Българка” ще пуснат в естествената им среда 20 ушати сови.
В България преди години са гнездили четири вида лешояди – брадат, черен, белоглав и египетски. Само два от тях обаче оцеляват - белоглавият и египетският. Заплаха за живота на тези птици са различни видове отрови, опасната за птиците електропреносна мрежа и отстрелът.
За настоящата година са отчетени рекорден за България брой белоглави лешояди – 56 двойки с 35 отгледани малки. Видът на египетските лешояди е с непроменена численост от 32 двойки, но популацията в Северна България, където са останали само 8 двойки, е изключително застрашена.
Лешоядите спомагат за поддържането на природния баланс, стоейки на върха на хранителната верига. Например там, където лешоядите са били многобройни, но рязко са намалели (Индия, Западна Африка), се наблюдава увеличена численост на скитащите кучета и други наземни хищници. Това явление нарушава биологичното равновесие и представлява опасност за хората, защото тези хищници могат пренасят болести като бяс.
Източник: БГНЕС