На днешния ден през 1949 година е създаден "Дунав" Русе
ФК "Дунав 2010"
На този ден през 1949 година е основан футболен клуб "Дунав" Русе, който е резултат от сливането на "Партизанин"-1945, "Русенец"-1947, "Динамо"-1944 и ЖСК-1930 (отделил се през 1952-а). Почти веднага името му е променено на "Торпедо", с което остава до 1957 година, когато възстановява оригиналното си название. Въпреки че е един от късно създадените отбори, "Дунав" просперира бързо и само седем години по-късно (1956-а) изкачва стълбицата на различните нива на българския футбол и дебютира в "А" група.
През 1962 година пък е постигнат и първият значим успех на русенския отбор - участие във финал за Купата на съветската армия (тогавашното название на Купата на България). Въпреки че губи с класически резултат от "Ботев" Пловдив, "Дунав" оставя отлични впечатления с представянето си и бързо увеличава популярността си.
Следващото голямо постижение в историята на русенци идва през 1975 година и и до сега е най-знаменателният им успех в шампионата. Тогава "драконите" както е известен отборът сред привържениците си, завършва на четвърта позиция в първенството и получават правото да играят в турнира за Купата на УЕФА. В престижната надпревара "Дунав" се среща с един от най-титулованите отбори в света - "Рома". Първата среща се играе на "Стадио Олимпико" в италианската столица пред 100 000 души. Русенци отстъпват с 2:0, но в решанша са на косъм от преиграване, след като успяват да се победят с 1:0, окрилени от подкрепата на претъпкания "Градски стадион", на които са се стекли 22 000 привърженици.
След това отлично представяне "Дунав" преминава през период на по-колебливи игри и постига нов голям успех цели две десетилетия след сблъсъците с "Рома". През 1995 година русенци достигат до финала на Купата на професионалната лига, но отново отстъпват с класически резултат, както 33 години по-рано в двубоя с пловдивския "Ботев". Този път обаче "драконите" са надиграни от друг представител на Централния Север - "Етър" Велико Търново.
В началото на XXI век настъпват изключително тежки времена за русенския отбор, който се сгромолясва стремглаво и през сезон 2002/2003 година завършва на последното място в "Б" футболна група. Изпаднал в безизходица и невъзможна финансова ситуация, Професионален футболен клуб "Дунав" обявява фалит. Русе е изправен пред реалната опасност да остане единственият голям български град, който на практика няма футболен отбор, но общинската администрация и местният бизнес приемат присърце ситуацията и връщат към живот тима.
Съгласно правилника на Българския футболен съюз възстановеният "Дунав" обаче трябва да стартира от най-ниското ниво на родния футбол. Така започва бавното възвръщане на старите позиции, като през сезон 2003/2004 година отборът се подвизава в Окръжната група, където нанася разгромни поражения на всичките си противници и завоюва първото място, без да изпита никакви проблеми. Противно на логиката именно в тези трудни времена идва и спечелването на първия национален трофей в историята на "Дунав" Русе - на 5 май 2004 година тимът става носител на Купата на Аматьорската лига, след като на финала побеждава "Сливен" с 1:0.
След като се стига до нови организационни кризи и трансформации, през 2006 година за треньор на "Дунав" е привлечен Ферарио Спасов, а ръководството обявява, че ще направи солидна селекция и че целта пред отбора е незабавното завръщане в най-високото ниво на българския футбол. Още от самото начало на шампионата през 2006/2007 година обаче става ясно, че направеното по селекцията и обиграването на футболистите съвсем не е достатъчно, за да могат амбициозните планове да станат факт.
Игрите на "Дунав" са посредствени (особено при гостуванията), а след скандално домакинско равенство с "Черноморец" Бургас Ферарио Спасов напуска тима и е заменен от Мариян Тодоров. Младият специалист налага нов, по-разкрепостен стил на игра, но реалните резултати не са задоволителни и в края на сезона "Дунав" се намира в безличната среда на класирането.
Селекцията за следващото първенство отново започва с гръмки обещания за класни и скъпи попълнения, които се провалят с гръм и трясък само две седмици след започването на лятната пауза. Тогавашният финансов благодетел на клуба най-неочаквано обявява, че прекратява издръжката на "Дунав" и отборът за пореден път е изправен пред нерадостната перспектива да обяви фалит.
Община Русе обаче поема нещата в свои ръце и ситуацията е стабилизирана за известно време. Идва и най-доброто представяне на "Дунав" през новото хилядолетие - отборът завършва на трето място в първенството през сезон 2010/1011. Финансовите неуредици обаче продължават и на 18 февруари 2011 година е обявен нов фалит, след което русенци не започват пролетния дял на надпреварата.
В момента тимът отново е възстановен, като неговият наследник носи името ФК "Дунав 2010" и се подвизава в Североизточната "В" група, където заема девето място след есенния дял на първенството. В историята си "Дунав" има и доста престижни контролни срещи с големи имена в световния футбол като бразилския "Крузейро", "Шалке 04" и "Бохум" (Германия), италианския "Перуджа", националните отбори на Алжир и Румъния...
Рекордьор за "Дунав" Русе по отбелязани голове за всички времена е Никола Йорданов със 147 попадения. Именно той е обявен и за футболист на ХХ век в анкета, проведена в Русе от вестник "Утро". Йорданов има 271 мача при "драконите", но по този показател отстъпва безапелационно на рекордьора Слави Дамянов, регистрирал цели 384 участия с бяло-синята фланелка на "Дунав" Русе.
_________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg