Вход | Регистрация

Русе 21°C

Русе потъва под омаята на литературата

Литературен фестивал, който ще премине под мотото "Не само книги", събира в крайдунавския град автори от 5 държави

Русе потъва под омаята на литературата
Снимка: Thinkstock/Guliver

От 10 до 15 октомври за пореден път ще се проведе Литературен фестивал Русе. Почитателина на литературата в града ще се срещнат с нови автори от Германия, Австрия, Полша, Чехия и България. Под мотото "Не само книги" на тазгодишното издание на фестивала ще се съберат различни личности, гледни точки и формати и ще представим текстове, които подтикват към дискусия и обмен на идеи.

Освен литературни четения и пърформанси, за пръв път програмата ще включва и радио пиеси, а също така в Дом Канети ще има и книжен кът, където ще могат да се разменят и подаряват книги.

Организатор на проявата е Международно дружество "Елиас Канети".

Фестивалът ще бъде открит на 10 октомври, четвъртък, от 19 часа в Дом Канети със сценично четене на творбата на Йежи Пилх "Ските на светия отец" (превод: Камен Рикев), в изпълнение на група Freedom Project.

1067666

Йежи Пилх е роден през 1952 г. във Висла (Полша), завършил е Полска филология в Краков и от края на 1970-те активно участва в литературния ъндърграунд. От 1980-те години насам публикува многобройни статии, романи и сатирични есета, чиито стил често бива сравняван с този на Витолд Гомбрович, Милан Кундера и Бохумил Храбал. Творбата, която ще представим в Русе – "Ските на светия отец" ("Narty Ojca Świętego"), в превод на Камен Рикев, описва малко полско градче, което пощурява, след като се разпространява слухът, че папа Йоан Павел II се оттегля, за да се установи там да живее в тишина и спокойствие... Една сатира за култа към Йоан Павел II и комерсиализирането на папския образ. Сценичното четене ще бъде в изпълнение на група Freedom Project.

Режисьор: Анита Асенова
Мултимедия и музика: Алекс Асенов
Актьори: Анелия Митева, Росен Минчев, Михаил Минчев, Тереза Кинчева, Васил Илиев, Алекс Цонев

На 11 октомври, петък, от 17:30 часа в Дом Канети Ирис Ханика (Германия) ще прочете откъси от своя роман "Същината" (Das Eigentliche).

1067663

Ирис Ханика е родена през 1962 г., живее в Берлин, завършила е Общо и сравнително литературознание и е била сътрудник на Франкфуртер Алгемайне Цайтунг. От 1990-те години насам започва да публикува текстове в различни издания, с все по-чести публикации през последните години. До 2008 г. води рубрики в списание "Меркур". През 2006 г. печели наградата Ханс Фалада, а през 2010 г. и Наградата за литература на Европейския съюз с романа си "Същината", в който разказва историята за престъпленията на нацисткия режим през погледа на архивист във (фиктивен) Институт за управление на миналото.

Същия ден от 19 часа ще се състои литературният пърформанс на Калин Терзийски и Jimmy Band.

1067661

Калин Терзийски, роден през 1970 г., е работил като лекар, преди да започне да пише за списания като "SAX", "Едно” и "Нощен живот". През 2000 г. изоставя медицинската си кариера и се отдава на писателската дейност и литературния си клуб "Литература|Диктатура". През 2011 г. е отличен с Наградата за литература на Европейския съюз. Творбите му включват стихове, разкази, сценарии, а отскоро и двата му романа с нежни имена "Алкохол" и "Лудост".

Освен литературни четения и пърформанси, за пръв път програмата ще включва и радио пиеси. На 12 октомври, събота, от 15 часа Кристиан Рабл ще представи жанра с една международна селекция от 6 радио пиеси.

Литературата не се помещава само между две корици, а отдавна вече използва и други медии. Програмата от радиопиеси, която ще бъде излъчена в рамките на Литературния фестивал, събира национални и международни продукции от България и Европа, които покриват широк спектър от акустична литература: документални фийчър продукции, адаптации на романи и театрални радио-постановки, както и експериментални наративи и звукови колажи от реч и музика.

Силвия Чолева: Ела, легни върху мен (България 2013)
Теодора Димова: Невинните (България 2012)
Даниела Манолова: Един по-дълъг път до полето на боя (България/Финландия 2012)
Оливър Контни: Република на лудите (Германия 2012)
Стефано Джаноти: Геологика (Италия 2007)
Антйе Фовинкел: Call me yesterday (Германия 2005)

Можете да ги чуете всеки ден от 14 до 17:30 ч. в Дом Канети.

От 17:30 часа Анна Вайденхолцер (Австрия) ще прочете откъси от своя роман "Зимата се отразява добре на рибите" (Der Winter tut den Fischen gut), а след това, Мартин Ришави (Чехия) ще представи романа си "Врач" (Vrač), който разказва за трагикомичните приключения на един нещастен бивш режисьор в Москва.

1067664

Ана Вайденхолцер е родена през 1984 г. в Линц, живее и работи във Виена, където е завършила Сравнително литературознание. През 2012 г. е била стипендиантка на Литературния колоквиум в Берлин и гостуващ писател в Кицбюел. За своите публикации получава редица награди, сред отличените творби е и сборника с разкази "Der Platz des Hundes" (Мястото на кучето), излязъл през 2010г. Романът й "Зимата се отразява добре на рибите", от който ще ни прочете откъси в Русе, бе номиниран за тазгодишната награда на Панаира на книгата в Лайпциг.

1067662

Мартин Ришави е роден през 1967 г. в Прага, завършил е Биология, но работи като писател, сценарист и режисьор и преподава Сценарий и драматургия в Пражката Филмова Академия FAMU. За мултимедийните си творби, сред които документални и кратки игрални филми, както и за своите литературните творби, Мартин Ришави получава много награди, сред тях и най-престижната награда за литература в Чехия "Магнезия Литера" (през 2008 г.) за романа "Пътища към Сибир". С романа си "Врач", описващ трагикомичните преживявания на нещастен бивш режисьор в Москва, отново получава тази награда през 2010 г.

На 13 октомври, неделя, в 14 часа Славена Симеонова и Ива Груева ще представят комикс списанието "Ко-миксер" (Co-mixer), като всеки е добре дошъл да участва в първия комикс джем в Русе. В уъркшопа, подобно на музикалните джем сешъни, основно изразно средство ще е импровизацията със свободно рисуване.

"Ко-миксер" е списание, издавано от Милена Симеонова, Славена Симеонова и Ива Груева като периодично издание. Трите авторки следват Анимация в Нов Български Университет в София. Със своя проект те се опитват да съберат под един покрив кратки комикс истории с различни комикс стилове и да дадат шанс за изява на младите автори с новаторски идеи в България.

Заедно с Ивайло Драганов (www.comicsbistro.net) групата ще направи първия комикс джем в Русе. В уъркшопа, подобно на музикалните джем сешъни, основно изразно средство ще е импровизацията със свободно рисуване. Всички млади участници, които проявяват интерес, са добре дошли да изпробват този нов формат. За записване: [email protected].

На 14 октомври, понеделник,  езикът среща музиката и танца в пърфоманса на Огнян Голев, Ирина Дочева и тяхната група LEXIC-ON от 19:00 часа.

1067667

Пърформансът "LEXIC-ON" на групана около Огнян Голев и Ирина Дочева (www.pds-org.blogspot.com) се състои от девет импровизирани миниатюри, които съчетават танц, реч и музика. Всяка част носи значението на определена дума. Заедно образуват трите части на една история със структурата на хайку (японска традиционна поетична форма). В центъра на "LEXIC-ON" не е личностната изява, възприемането на движението, звуците и езика като такива.

На 15 октомври, вторник, фестивалът ще бъде закрит с представянето на романа на Ася Кулева "Марципаненият чехъл" от 17:30 часа както и с прожекцията на филма на Вадим Йендрейко "Жената с петте слона" 19:30 часа.

Ася Кулева е родена през 1960 г. в Русе, завършила е Германистика и Българска филология и работи като преподавател по немски език. Освен многобройните си научни трудове и литературно-критически есета (сред които за Гьоте, Булгаков, Е. Станев), публикува разкази и проза. За Литературния фестивал Ася Кулева ще ни прочете откъси от своя роман "Марципаненият чехъл", излязъл през 2012 г.

1067665

Жената с главна роля във филм е починалата преди три години преводачка Светлана Гайер; слоновете са петте големи романа на Достоевски. С преводите си на немски език Светлана Гайер поставя нов стандарт. Нейната работата и животът й са изключителни. Родена е през 1923 г. в Киев и преживява ужасите на Сталинисткия режим, загубва баща си и най-добрата си приятелка, а през 1943 г. избягва в Германия. Филмът придружава Светлана Гайер в първото й пътуване обратно в Украйна и предоставя поглед отблизо в ежедневната й преводаческа дейност, нейната страстна любов към литературата и тайната на словото. Филмът "Жената с петте слона" е отличен с многобройни награди и е показван на над 50 международни филмови фестивала.

Литературният фестивал Русе 2013 се осъществява с любезната подкрепа на: Гьоте-Институт София, Австрийско посолство в София, Община Русе, Чешки Център София, Полски институт София, БНР и Регионална библиотека "Любен Каравелов".

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар