Вход | Регистрация

Русе 21°C

Русенски университет "Ангел Кънчев" празнува

Русенски университет "Ангел Кънчев" празнува
Снимка: Север.бг

Русенският университет "Ангел Кънчев" днес отбелязва своя 67-и рожден ден. Автономното държавно висше училище е преобразувано с решение на Народното събрание от 21 юли 1995 г. и е приемник на висшето техническо училище, създадено в Русе на 12 ноември 1945 г.

Идеята за висше учебно заведение в Русе съществува от много отдавна. Още на 1 февруари 1940 г. на заседание на 45-ото Общо събрание на Русенската търговско-индустриална камара се поставя въпросът държавата да инициира създаването на висше училище в Русе.

Специална комисия, създадена от градската управа, проучва условията за едно бъдещо висше училище в града. Преценено е, че бъдещето русенско висше училище не трябва да е конкурентно на варненското, а да има свой, различен профил, изразяващ се в изучаване на индустриална химия, електротехника и машинно инженерство; да бъде изградена такава политехника, "каквато в страната ни няма".

Последват по-настойчиви действия, като се търси съдействие от централната държавна власт. Наредбата-закон за откриване на висше техническо училище в Русе е одобрена на 12 ноември 1945 г. Член 1 посочва наименованието "Държавно висше техническо училище в гр. Русе" 2, а член 2 определя и структурата - машинен факултет с отдели за индустриална химия, електро- и машинно инженерство.

За ректор на Висшето техническо училище е избран професор Карл Славомиров. Първоначално се помещава в III търговска прогимназия, а през 1946 г. се решава да се построи постоянна сграда за висшето училище на общински терен от около 30 декарас граници: дунавският бряг - на север; паркът "Княз Симеон Търновски" - на изток; "Алеи Възраждане" - на юг; мъжкият католически пансион - на запад.

Държавният съвет на Народна република България издава указ № 584 от 9 април 1981 г., с който Висшият институт за машиностроене и механизация на селското стопанство в гр. Русе е преименуван на Висше техническо училище "Ангел Кънчев".

През 1989 г. общо събрание на Висшето техническо училище "Ангел Кънчев" решава да се назове Технически университет и за известен период вузът носи двойнствено име, защото във всички официални документи е Висше техническо училище "Ангел Кънчев".

След многогодишни усилия на ръководството на русенския университет и на академичната общност на 21 юли 1995 г. ХХХVІІ-то Народно събрание постановява Висшето техническо училище "Ангел Кънчев" - Русе, да бъде преобразувано в Русенски университет "Ангел Кънчев". Това решение отговаря напълно и на интересите на русенската общественост, тъй като в областта съществува само едно висше учебно заведение.

Русенската Алма Матер започва нов етап на развитие. Последва създаването на комплект от нормативни актове; въвеждането на регалии на ректорската власт (огърлица, жезъл, пръстен), изработването на знак на университета, създаването на "Химн на Русенския университет", определянето на Ден на Русенския университет и пр. - съвпадащи по време с ректорството на проф. д.т.н. Борис Томов.

Учредени са и отличията "Заслужил професор на Русенския университет", "Почетен член на Русенския университет" и "Носител на почетния знак на Русенския университет", с които са удостоени редица обществени дейци и труженици за славата на нашата Алма Матер.

С почетната степен "Доктор хонорис кауза на Русенския университет" са удостоени водещи специалисти от България и чужбина: професор Марко Тодоров и професор Иван Георгиев, професор Александър Сучков, професор Митьо Кънев, професор Любен Илиев, световно известният дизайнер в автомобилостроенето Джорджето Джуджаро - Италия, проф. Лешек Добжански - Полша, Соня Руф-Уванлиева  - Англия, Ерхард Бусек - Австрия, Зигфрид и Зоя Щайнер, Петер Хертле и Герхард Дуда - Германия, Янес Копач - Словения, проф. Марсел Ван де Воорде - Белгия, проф. Питър Тейлор - Австралия, проф. Ян Йех - Словакия.

През последните 15 години университетът е посетен от десетки високи гости - президенти, министър-председатели, министри, посланици на други страни у нас.

С награда "Русе" са удостоени изтъкнати специалисти в своята научна област, преподаватели на висшето училище.

В структурата на университета са включени осем факултета: Аграрно-индустриален факултет; Машинно-технологичен факултет; Факултет Електротехника, електроника и автоматика; Транспортен факултет; Факултет Бизнес и мениджмънт; Факултет Природни науки и образование; Юридически факултет; Факултет Обществено здраве и два филиала: Филиал на Русенския университет в гр. Силистра и Филиал на Русенския университет в гр. Разград.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Русенски университет "Ангел Кънчев"
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар