Вход | Регистрация
Русе 21°C

Средновековен град Червен

Смесени чувства ни обвиват, когато се разхождаме из средновековния град. Богатото на история и култура място е обрасло в трева и впечатлява както с великолепни панорамни гледки, така и с типично българска занемареност.

Средновековен град Червен
Снимка: Север.бг

Съботно-неделната обиколка на Север.бг премина и през Средновековния град Червен, точно до едноименното село, на около 30 км южно от Русе (повече снимки тук).

Докато посещението на Басарбовския манастир ни вдъхна оптимизъм за развитието на българския туризъм, то не можем да напишем същото за крепостта, която по различен начин е не по-малко важен исторически и културен обект за страната ни.

Още със спускането към китното село, което между другото може съвсем спокойно да си присвои титлата "най-красивото в региона", спряхме за да се насладим на великолепната панорама. От дистанция се виждаше огромната триетажна бойна кула, която се е съхранила въпреки ударитe на времето и вандалите.

По стръмните ридове една върху друга са накацали къщички, някои запазени отпреди стотици години, други не толкова качествени приумици на социализма. Над тях на огромен рид е разположена крепостта.

Асоциацията с Царевец е неизбежна. Според историите на местните, а вероятно е и факт, останките от Червен са служили на археолозите при възстановяването на Царевец. Това място притежава пълния потенциал, ако не да задмине, то поне да бъда рамо до рамо по слава със столицата на Второто българско царство.

Уви, разочарованието от гледката е огромно. Очевидно богатото на останки било е цялото жестоко обрасло в трева. На места трябва да си проправяш път през буйната растителност, ако искаш да разгледаш нещо отблизо. А за разглеждане има много, но описанието и историята на крепостта ще оставим за втората част на пътеписа.

Някогашният средновековен град е имал Митрополитска църква и при разкопките археолозите успяват да разкрият запазен прекрасно под и основи на стените. Днес стените си стоят, но въпреки изградената дъсчена ребрена пътека, която да минава над земята и да пази плочите, вандали са натрошили каменния под и са изнесли по-голямата част от него. Сега има предимно пръст.

Мястото е изключително романтично, не по-малко от Царевец. Червен може да бъде златна мина за българския туризъм и прекрасно да се самоиздържа. Уви, русенският елит е предпочел да инвестира парите на града в огромен частен комплекс от затворен тип, който да осигурява на знатните особи гледка точно срещу обраслия и неподдържан хълм, вместо да инвестира в самата крепост, а после спечелените пари да вложи в къщи където си поиска.

Единствената инвестиция, която е направена в близост до крепостта е в заведение и приключенски парк. Слабата посещаемост очевидно пречи на местния бизнес да се развие, затова и решихме да пропуснем услугите на малкия "оазис" в подножието на хълма.

Кратка история на средновековния град

Червен е един от най-значимите военно-административни, стопански и църковно-културни центрове на Втората българска държава (12-14 век).

Червен е наследник на ранновизантийска крепост от 6 век, но територията му е обитавана още през тракийската епоха. Значението му нараства след 1235 година, когато става седалище на средновековната българска Червенска митрополия. Засегнат е от татарското нашествие през 1242 г. и е завзет от византийската армия, предвождана от Михаил Грава Тарханиот по време на управлението на цар Ивайло (1278-1280).

През втората половина на 14 век територията му надхвърля 1 кв. км. и има добре откроена градоустройствена структура, включваща укрепен "вътрешен град" върху обширен скален рид в извивка на река Черни Лом и "външен град" в подножието на скалите и по околните хълмове. Градът има сложна, етапно изградена фортификационна система и е застроен плътно. През 14 век израства като голям занаятчийски център с развити железодобив, железообработване, златарство, строителни, художествени, битови и други занаяти. Възел е на пътища от река Дунав към вътрешността на страната, което го превръща в значимо търговско средище. Завзет е и е разрушен от османските турци през 1388 г. В пределите на Османската империя запазва административните си функции, но постепенно запада.

Червен е археологически обект със значим принос за изучаването на средновековната българска култура. Първите разкопки са от 1910/1911 г. (проф. Васил Златарски), а редовни разкопки се водят от 1961 г. Разкрити са: голям феодален замък, крепостни стени, два подземни добре съхранени водоснабдителни прохода, 13 църкви, обществено-административни сгради, жилища, работилници и улици.

Напълно запазена е една триетажна крепостна кула от 14 век. Археологически находки от Червен се съхраняват в Националния исторически музей в София, Националния археологически музей в София и Регионалния исторически музей в Русе. Сред тях се открояват няколко големи монетни съкровища, накити, епиграфски паметници, керамика, предмети от бита, занаятчийски инструменти, въоръжение и др. Обявен е за Национален археологически резерват през 1965 г.

Отново ще отговорим на трите въпроса: Защо? Как? Кога?

Защо да го посетите?

Причините могат да бъдат много. Една със сигурност е за да се насладите на историята. Там тя, макар и сериозно обрасла и трудно забележима, е останала и напомня за горди години. Друга причина е романтиката и красотата. Мястото е вълшебно и един път вложите ли сили да изминете дългия път по стълбите нагоре, после гледките се отблагодаряват многократно. Трета причина може да бъде и за да си напомните. Да си напомните, че бъдещето ви стои във вашите ръце и ако не го приемете като свое и не го направлявате, то може да последва същата съдба, като тази на крепостта. Някога велика, после разрушена, а сега потънала в забвение.

Как?

Най-удобният начин със сигурност е с автомобил. Има няколко маршрута:

- Ако пътувате от Русе, трябва да тръгнете по ул. "Бaсарбовска", която преминава в път номер 501. Не се отделяйте от главния път и на пет километра след с. Иваново има отбивка вляво. Отбивката води до с. Червен, където се намира и крепостта.

- Ако пътувате посока към Русе, тогава трябва от главен път номер 5 да отбиете вдясно при гр. Две Могили. След като навлезете в градчето, продължавате до центъра, където свивате вляво по път 501. На около 10 км. след Две Могили е отбивката за Червен (вдясно).

- Ако пътувате към Русе от Източна България трябва да стигнете до гр. Попово, където хващате път номер 202 в посока Русе. На около 7-8 км след с. Кацелово има отбивка вляво, която води до с. Червен.

Кога?

За предпочитане е да посетите крепостта в топлите месеци на годината, но не и в разгара на лятото. В големите жеги изкачването по стълбите може да се окаже тежка задача за по-възрастни или болни хора, а горе на хълма няма никакъв шанс да се скриете от парещото слънце, тъй като няма изградена никаква допълнителна инфраструктура, освен заслона над Митрополитската църква. В зимните месеци пък бръснещият вятър може да ви откаже от всякакви разходки, а и изкачването на стълбите ще бъде тежка и вероятно опасна задача. Затова пролетта и есента са най-удобните сезони за посещение, предвид условията, които предлага Крепостта.

В заключение можем да ви препоръчаме пътуване до Червен, защото наистина си струва да изпитате смесените емоции.


Още снимки от средновековния град.

Ако искате да четете най-интересното от вашия регион, следете и страницата ни във Фейсбук.

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар