Вход | Регистрация
Русе 21°C

Туробиколка за туроператори

Целта бе гостите да се запознаят с извършените дейности по проект "Подобряване на туристически атракции и свързаната с тях инфраструктура"

Туробиколка за туроператори
Снимка: Север.бг

Приятна и интересна туробиколка организираха от екипа на Общинската агенция по туризъм "Царевград Търнов" за туроператори от цялата страна. Бяха посетени църкви, включени в пакети за туристи, посетили Велико Търново. Целта бе гостите да се запознаят с извършените дейности по проект "Подобряване на туристически атракции и свързаната с тях инфраструктура в общината".

Туробиколката започна от църквата "Св. св. Апостоли Петър и Павел", под хълма Царевец. По проекта бе подменено покривното покритие и дограмата на храма. Екскурзоводът Наталия Найденова посрещна гостите и започна да разказва историята на храма. Това е единствената средновековна църква у нас, строена най-вероятно по времето на цар Калоян, в началото на XIII век и е действаща чак до 1913 година, когато е имало опустошително земетресение. Дори и по време турското робство тя е била действаща.

Земетресението в началото на XX век обаче събаря купола и стените. Така празните места  в църквата сега "разказват", че стенописите са унищожени от него. Въпреки това, и малкото останали стенописи до наши дни са оригинални. Неслучайно чужденците, най-вече американци, се впечатляват от този факт.

Църквата минава под егидата на Ватикана след 1204 година, когато България сключва уния с папа Инокентий III. Неслучайно патронът на църквата са най-почитаните светци Петър и Павел, които държат макета на Вселенската църква. Образите са изобразени на колоната, близо до входа на храма.

Храмът е бил стенописван три пъти.

В началото на XVI век към църквата е открита галерия. На една от стените е илюстриран църковен календар с 365 сцени. Той е отразявал мъченията на определен светец, от определен ден от годината. Голяма част от него е унищожен, запазени са само месеците от септември до февруари.

Към църквата е имало цял манастирски комплекс.

При разкопки от археолозите Хитко Вачев и Николай Овчаров намериха в съседство основите на храм "Св. Иван Рилски". Чрез деликатна намеса в площадното и околоплощадното пространство се подсили значимостта му на културен център за туристическия поток.

Храмът е наречен на името на светеца, защото се установи, че тук са пренесени мощите му от хълма Трапезица от патриарх Евтимий. Те били изнасяни по време на празници и излагани в катедралния храм. Когато Търново пада под турско робство мощите на светеца са отнесени в Рилския манастир, където се съхраняват и до днес.

Друг обект от туристическия пакет е Владишкият мост. Построен е през 1874 година и е единствения мост, съединяващ двата бряга на река Янтра. Едва през 1935 година се построява в съседство белия каменен мост, сега път към Арбанаси.

Владишкият мост е съединявал днешната Асенова махала или кварталът на занаятчиите и търговците с крепостта Трапезица, втората по значение крепост след Царевец, също царска.

При разкопки там са намерени основите на 17 болярски църкви. Това лято подобно на Царевец и Трапезица ще бъде отворен за посетители, похвали се екскурзоводът.

Владишкият мост и бил винаги дървен и доскоро в автентичен вид. Изцяло ремонтиран сега, по проекта. Отново дървен.

Наричал се е Владишки, защото е свързан с митрополията. На Йордановден оттук се хвърля кръста във водите на река Янтра.  Осветен от отец Славчо на Димитровден 2012 г.

Друг интересен обект е църквата "Св. Димитър". До нея се стига през Владишкия мост. От историята е известно, че именно тук избухва  въстанието на Асен и Петър.

"Смята се, че иконатата на св. Димитър е напуснала Солун и е дошла тук, за да помогне на въстаниците", казва Наталия Найденова. От 1981 година по проект храмът е възстановен в първоначалния си вид. Също била с манастирски комплекс. В църквата има запазени в цокълната си част фрагмент от оригинални стенописи.

Друга църква, включена в турпакета, е църквата "Св. 40 мъченици". Възстановена след един изключително дълъг период от около 40 години. Тя е свързана със силата и могъществото на Средновековна България. Беше открита за туристи отново на 14 септември 2006 година. Около църквата също е имало голям манастирски коплекс в средата на XIII век. Изгражда се и степонисва по волята на цар Иван Асен II при голямата му победа при Клокотница през 1230 година.  Забележителна с оригиналните си каменни колони -  на хан Омуртаг, надписът на която свидетелства голямата му строителна дейност, на цар Иван Асен II за славната му битка при Клокотница и битката при крепостта Родосто.

При разкопките около църквата бяха открити гробове на известни личности от периода на Средновековието. Интерес буди на цар Калоян, открит  през 1972 година при входа на църкавата, с масивен пръстен печат. Надписът е "Калоянов пръстен". През 2007 година мощите на цар Калоян бяха отново препогребани, където бяха открити през 1972 година.

Църквата е била превърната в джамия, а после отново в християнски храм.

Известна е заради това, че тук се провъзгласява Независимостта на България на 22 септември 1908 г. от цар Фердинанд.

Интересен момент е, че твърде голямо количество църкви са събрани в този квартал. Обяснява се с това, че църквата е илюстрирала могъществото на Средновековна България и значимостта на Средновековния Търновград в продължение на 208 години като столица, където е бил съсредоточен политическият, икономическият, културен и религиозен живот на страната.

Другият значим обект по проект "Подобряване на туристически атракции и свързаната с тях инфраструктура в община Велико Търново" е мултимедийният посетителски център "Царевград Търново" със силиконовите фигури, които ви представихме миналата седмица.

По проекта бе разчистено и коритото на р. Янтра. Ще правят и други атракции, обещават от Общинската агенция по туризъм. По него са оформени и паркова алея, паркинг и др. 

Площадът пред хълма Царевец също бе ремонтиран, както и улиците и подходът към нея.

Фотогалерия от туробиколката може да разгледате ТУК

Присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите и там всичко, което публикуваме.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар