Вход | Регистрация
Русе 21°C

Проект цели защитата на последните египетски лешояди

В Русе бе представен международен проект за спасяването на застрашения вид лешод на в България и Гърция

Проект цели защитата на последните египетски лешояди
Снимка: sxc.hu

В официална среща между експерти от Българско дружество за защита на птиците и Регионалната инспекция по околна среда и води в Русе бе представен стартиралият наскоро международен проект "Спешни мерки за опазване на египетския лешояд в България и Гърция".

Краткото име на проекта е "Помощ за египетския лешояд" и е резултат от ко-финансирането на програма LIFE+ на Европейската комисия и Фондация "А. Г. Левентис". Той обхваща 27 целеви Натура 2000 зони (12 в България и 15 в Гърция) и обединява усилията на 4 партньора от 3 страни за спасяването на последните египетски лешояди на Балканския полуостров. Допълнително са планирани дейности в страни от миграционния път на вида от Африка и Азия.

На срещата бяха представени основните дейности, които предстоят през следващите пет години. Всички те целят ограничаване на заплахите за световно застрашеният египетски лешояд.

Египетският лешояд е един от четирите вида лешояди в Европа. Този вид вече не се среща в половината европейски страни, в които по-рано е гнездил. Причина за това са променящите се условия в съвременния свят, модифициран от хората, противно на законите на природата. Днес на Балканите оцеляват по-малко от 90 двойки, останали в България (32-35), Гърция (25-35), Македония (20-25), Албания (10-15) и Европейска Турция (2-5).

През 2007 година, египетският лешояд e включен в списъка на световно застрашените видове. Основните причини за това са отравяне, токови удари при кацане на необезопасени електрически стълбове и директно преследване от хората. Тези заплахи тегнат над вида както в Европа, така и по миграционния му път и в местата за зимуване в Африка.

 

 

________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Русе инфо
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар