Вход | Регистрация

3D привличане към Димум

Възстановката на античния кастел край Белене цели привличане на туристи и устойчиво развитие на региона

3D привличане към Димум
Община Белене

3D възстановка на античния кастел Димум край Белене предизвика интереса на учени и туроператори. Изработеният по проект "Димум - античната митница на Мизия” филм бе представен на международна конференция, част от проекта, която се проведе в края на октомври в дунавския град.

В двудневния форум взеха участие проф. д-р Тадеуш Сърновски от Археологически институт - Варшава, д-р Адриана Панаите - Археологически институт "Василе Първан” към Румънската академия на науките, доц. д-р Гергана Кабакчиева от Национален археологически институт с музей - БАН - София и научен ръководител на разкопките на кастела Димум, ст. н. с. Евгения Генчева от НАИМ - София, Соня Лазарова от Военно-исторически музей - Плевен, Владимир Найденов от Регионален исторически музей - Плевен, представители на Общините Свищов, Левски и Белене. Засилен интерес имаше и от страна на туроператори.

Кметът на Община Белене Момчил Спасов изрази задоволството си от постигнатия резултат и увери, че новото ръководство на Общината ще продължи досегашната линия и ще работи за развитието на туристическите обекти в града и региона, за превръщането им в алтернатива за социално-икономическото развитие, за създаване на работни места и доходи.

1096639Целта на 3D възстановкатапоглед към кастела от река Дунав, е създаването на туристическа атракция в културно-историческата област като допълнение на атракциите, предлагани от природен парк "Персина". Възстановката е финансирана по Оперативна програма "Регионално развитие 2007-2013г."

Реализирането на проекта е продиктувано от желанието да се намерят алтернативи за устойчиво развитие на региона – диверсификация на местната икономика, развитие на отрасли, основаващи се на конкурентните предимства на територията.

А те не са никак малко: екологично чист район със съхранено уникално биоразнообразие, комплекс от Дунавски острови (включително най-големия български Дунавски остров – Персин/Белене), благоприятни почвено-климатични условия, богато културно-историческо наследство, съхранен местен фолклор, запазени традиции и обичаи, религиозно многообразие (католици и православни християни и мюсюлмани).

Всички тези компоненти съдържат в себи си потенциал за развитие на различни форми на туризъм – екологичен, културно-исторически, орнитоложки, велосипеден, пешеходен, риболовен, воден, религиозен и др.

Природен парк "Персина", който е единствен по поречието на река Дунав, е обявен за такъв през 2000 г. Според специалистите потенциалът на богатото културно-историческо наследство за развиване на туристическа дейност не се използва достатъчно ефективно.

1096642

Проучванията са доказали, че биосът тук води началото си от дълбока древност. Според исторически сведения, в локализираните над 20 тракийски могили са открити пет културни пласта. Късният неолит е датировката на първите могили, развитието продължава през бронзовата и медната епоха. Наличието на артефактите е показателно за непрекъснат живот по тези места в продължение на 1200 години, твърдят учените.

Общо 36 римски, ранносредновековни и средновековни селища са открили археологическите проучвания на територията на община Белене.

Античният римски кастел "Димум” е най-атрактивният от тях. Той е обявен за паметник на културата от национално значение.

Към момента ограниченият брой туристически атракции и места за отдих и развлечения, съпътствани от недостатъчната по обем и качество информация за крепостта и възможностите за туризъм, се допълват от липсата на подготвени специалисти в областта на управление и популяризиране на културно-историческото наследство, както и слабости в областта на маркетинга и рекламата на туристическите атракции.

Проектът "Димум - античната митница на Мизия” цели чрез проучването, реставрирането, консервирането, експонирането и популяризирането на културно-историческото наследство да превърне културата и историята в част от интегриран целогодишен туристически продукт. В добавка уникалните природните дадености могат да направят региона привлекателен за туристическия поток.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар