Наш анестезиолог с европейска диплома по донорство

„Относно дисертацията, моя лична гордост е, че в русенската болница съм първата жена и първият анестезиолог, защитил дисертационен труд. Знам, че други колеги и колежки работят върху такива трудове. Считам, че това е много полезно не само за практическите умения, но и за развитие на научния потенциал, за имиджа на болницата, за пациентите и за обучаващите се студенти от Русенския университет", каза още специалистът.
Тя е завършила образованието си в края на 1997 г. в МУ- Варна. Придобила е специалност през 2003 г. Работи в МБАЛ-Русе от юли 1998 г. като анестезиолог. От 5 години е старши лекар на отделението по Анестезиология или зам.-началник. По дисертационния труд, който защитава във Варненския медицински университет, работи от 2009 година.
"Научен ръководител ми беше началникът на КАИЛ и национален консултант по органно донорство доц. д-р Вилиян Платиканов. Той е човекът, който преди години ме амбицира да се занимавам и с донорство и подкрепя непрекъснатите ми квалификации в тази област и до днес. Това е много интересна и динамично развиваща се специалност. Според мен това да дариш орган, тъкан или клетка е изключително голям хуманен жест. За съжаление, в България хората го правят много рядко.
В МБАЛ-Русе от няколко години д-р Недева е координатор по тъканно донорство и води регистъра на донори. "В последните две години нямаме тъканни и органи-донори. Последно през 2010 г. имахме трима пациенти в състояние на мозъчна смърт, а през 2009 г. – двама, чийто близки дариха органите им за трансплантации.", обяснява тя.
На практика през тази календарна година имаме само 16 пациентки - родилки, които сами са пожелали да дарят и си съхранят стволови клетки от пъпна връв и от плацента, за лечение на заболявания на техни деца или близки след време. Те се замразяват и съхраняват в тъканни банки, с които пациентките сключват личен договор. Постигат се много успешни резултати от трансплантацията на тези клетки, като изключително добри се цитират при хематологично заболяване, например.", каза д-р Недева.
Еевропейска диплома дава право на русенската анестезиоложка да участва като експерт в събития на TAIEX, в международни срещи по проблемите на донорството и трансплантациите, както и да обучава координатори по органно донорство.
"Като ходя в чужбина на такива събирания обаче, освен че научавам опита на други колеги, винаги се чувствам ужасно неудобно, когато трябва да обясня причини защо България се посочва до Македония и Албания с най-ниски честоти на органни донори и с изключително слаба активност в тази област.”, обясни д-р Недева