Вход | Регистрация

Александър и Боян: "Биреното шкембе може да стане спортно лице"

Александър и Боян: "Биреното шкембе може да стане спортно лице"
Спортувай.бг
Боян и Александър са създателите на сайта Спортувай.бг, където е събрана подробна база данни за клубове, школи и въобще места за спортуване в България, които могат да бъдат допълвани и от потребители. В началото на април момчетата стартираха кампанията "Спортувай, България", с която представят различните спортове в 14 града. Стремежът на младежите, които не са спортни натури по принцип, е да мотивират повече хора да спортуват. С клипчета, снимки и интервюта те илюстрират спортния си "опит" във всеки от градовете. Спортувайте с тях и вие.

Двама ентусиасти обикалят страната с колелета, а за прехода от град в град ползват съдействието на БДЖ. Боян и Александър са се амбицирали да докажат, че не е трудно да направиш крачка към спорта и към здравословния живот - трябва само воля. По забавен и непринуден начин те показват в клипчета и снимки в своя сайт и фейсбук страница как обикновените работещи хора също могат да спортуват каквото поискат.

 

Кои сте вие, как се събрахте и защо решихте да обикаляте страната с колелета?

Александър: Ние сме Боян и Александър и заедно създадохме сайта Спортувай.бг, чиято цел е да събере на едно място всички места за спортуване в страната и да насърчи спортуването в България. И двамата сме от Русе по принцип, но аз съм живял в Дряново, в София, във Велико Търново, Боян пък в Свищов...

Боян: Като цяло сме граждани на Република България.

Как се роди идеята за кампанията "Спортувай, България"?

А: Идеята дойде, след като преродихме сайта, който беше застинал във времето и съживявайки го с нов дизайн и база данни, решихме да направим тази кампания, с която да покажем колко много спортове могат да се тренират в България.

А вие спортисти ли сте?    

Б: Не, ние сме обикновени офисни плъхове с коремче.

Защо тогава решихте да представите спортното лице на страната?

Б: Ние не искаме да представим спортното лице на България, а да покажем къде хората като нас, които въобще не са спортисти, могат да открият места за спорт.

А: Искаме да представим биреното шкембе на България, което може да стане спортното й лице след някоя и друга година.

Кои градове включва обиколката ви и какви спортове ще тренирате?

А: Започнахме от Видин, Враца и Плевен, минахме през Велико Търново, Русе, Шумен. На 12 и 13 април сме във Варна, 13 и 14 април - Бургас, 15 и16 - Стара Загора, 17 и 18 април - Кърджали, 19 и 20 април - Пловдив, 21 април - Сопот, 22 април - Пазарджик, и от 23 до 26 април сме в София. Във всеки град ще тренираме по няколко спорта, за да представим колкото се може повече - от футбол с жени, през народни и спортни танци, бънджи и фехтовка.

Разкажете за спортните си впечатления досега. Имахте ли стресови ситуации?

А: Във Видин попаднахме на страхотна школа по кану-каяк, където тренират невероятни деца и работят професионалисти, които са и алтруисти, защото работят без пари.
Враца - много красив град, подходящ за колоездене, за планински спускания, бяхме на спортни танци и случайно намерихме една брейк школа и друга по борба.

Б: Пробвахме и скално катерене. Въпреки че беше много натоварващо, като стигнеш целта, се чувстваш удовлетворен от постижението си. Разбира се, бяхме обезопасени и под наблюдението на професионалисти.

А: Скалата беше 10-метрова, но ни се стори поне 100. Аз дори си заклещих крака в един процеп.

Б: В Плевен пък бяхме на една-единствена тренировка с продължителност 15 минути, в три от които ни обясняваха какво да правим, а останалите бяха мъчение. В последствие разбрахме, че не е толкова страшно.

А: Това беше тренировка по кросфит, която много ни измори, но като приключи, осъзнахме, че искаме пак да го направим. Така е с повечето спортове. Опитваме неща, които досега не сме правили. Едни спортове са по-натоварващи или пък по-динамични от други, но всички те са много интересни.

Б: Ние сме идеалните кандидати за тази работа, защото, както не сме тренирали нищо сериозно, така показваме, че без никакви знания успяваме да започнем. След като се върнем в София, ще си изберем спорт, който да практикуваме по-усилено.

Поспортували сте и с кмета на Велико Търново Даниел Панов...

А: Да, карахме велосипеди на Арбанаси. Запознахме го с нашата идея и всъщност искахме да покажем на хората, които ни следят, че независимо какво работиш, винаги има време да спортуваш и живееш здравословно. Кметът на Търново го доказа.

Иначе денят ни започна с урок по езда в Арбанаси, където ни посрещна Симона и ни показа основите на ездата. Общо взето гледахме повече нея, защото беше много хубава, но понаучихме това-онова. И двамата с Боян за първи път се качихме на кон. Малко е странно като изживяване, защото не е като колата да реагира на момента на командите ти, а си има характер. Конят на Боян беше много послушен, изпълняваше всичките му команди, за разлика от моя.

Б: Това е така, защото знам как да се държа с един кон. Следобед, след ездата и колоезденето, пробвахме автомобилизъм край Велико Търново. Хвана ни един човек, качи ни на една кола и ни разказа играта. Цял ден се шегувахме, че от един кон се качихме на триста.

Как успяхте да съчетаете толкова различни спорта само в един ден?

А: Може да са различни, обаче са забавни.

Б: Въпреки че малко хора практикуват автомобилизъм и конна езда например, ние искахме да покажем, че всеки един може да прекарва времето си по този начин, вместо да седи пред компютъра или телевизора.

Накъде ще се развива сайтът Спортувай.бг?

А: Планираме, след приключване на кампанията, всеки месец да бъде посветен на даден спорт - примерно един месец ще тренираме плуване и ще разказваме къде има условия за него, друг месец ще тренираме кросфит.

Б: Или пък ще отделим по седмица на определен град и ще покажем видовете спорт в него.

Как точно ще мотивирате младите хора да спортуват? Само чрез личния пример, който давате, или чрез конкурси, игри?

А: Единият начин е като покажем на практика, по забавен и достъпен начин, че да започнеш да спортуваш, не е трудно. Иска се само малко воля и желание, за да се направи първата крачка, след това е лесно. Спортът сам те мотивира. Както стана при нас с катеренето - в момента, в който слязохме от скалата, искахме да се покатерим отново.

Един от треньорите определи много добре тази мотивация - за да ти доставя спортът удоволствие, трябва да тренираш, докато умората не започне да преминава в болка.

Не трябва да се натоварване на всяка цена, да го чувстваме като насилие...

А: Да. Особено когато живееш в голям град, който те смазва с трафик, мръсотия, с намръщени хора и прочие, живееш нездравословно заради ранното ставане за работа, храненето на крак, е важно да направиш първата крачка към спорта. Точно това показваме ние с обиколката си, и то по забавен начин.

Б: Ще се радваме много, ако накараме дори трима души да станат от стола и променят ежедневието си.

Не мислите ли, че някои хора наистина нямат време за спорт? Каква е тяхната алтернатива?

Б: Няма хора, които нямат време за спорт. Нямам време, нямам сили - това са оправдания.

Вредните навици и спорта - съжителстват ли?

Б: Човек се отървава от много вредни навици, когато създаде култура на спортуване. Те пречат.

А: Вредните навици се появяват тогава, когато ти липсва нещо в ежедневието, когато имаш някакъв проблем. Хората пушат цигари, например, защото са много изнервени и това им помага да се отърсят от негативната енергия. Всъщност спортът може да стане нужната цигара, когато се практикува по-често. Той помага да излезеш от стреса по ползотворен начин. Два пъти в живота ми се е случвало - веднъж със спорт, другия с танци - те ми помогнаха да се измъкна от стресови ситуации, един вид като терапия.

Б: Откакто започнахме тази обиколка и тренираме всеки ден, забелязах, че рано сутрин огладнявам, което преди не ми се е случвало. Когато ти е нужна енергия, за да спортуваш, влизаш в крак със здравословния начин на живот, тялото ти го изисква.

Вече сте обиколили няколко града, какви са наблюденията ви върху подрастващите? Спортуват ли и какво е отношението им към спорта?

Б: Обикаляме повече по спортните школи, а там има деца, които спортуват. Те са доволни от това, например на гребането с кану-каяк във Видин децата бяха щастливи, че са сред природата, на чист въздух.

А: Така е, но има и друга гледна точка. На няколко пъти опитваме да заговаряме деца по улиците и ги питаме какво спортуват - никой нищо. Дори ми се струва, че изпитват срам , когато нямат отговор на този въпрос.

От кого зависи спортната култура на децата, сигурно ще кажете родителите?

А: Да, разбира се, ако родителите ти имат отношение към спорта, ще го предадат и на теб. Не можем да виним училището, нито средата, защото всичко започва от семейството.

Това е малко нож с две остриета. Има и много родители, които записват децата си на всевъзможни спортове и кръжоци, от които не им остава време за детство.

Б: Крайности има винаги, но нека бъдат повече амбицираните родители, отколкото тези, които не обръщат внимание на децата си и ги оставят да висят по цял ден в кафенетата, пред компютъра или телевизора.

А: И нека да бъдат най-много тези, които искат детето им да е здраво!

 

Ето сайта: sportuvai.bg

Ето и страницата на момчетата във "Фейсбук": http://www.facebook.com/Sportuvai.bg

_________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар