Крим си отива „у дома“, в Русия
Украйна ще продължи да смята Автономната република за част от държавата
ИТАР-ТАСС
Искане за присъединяване към Русия ще поиска регионалното правителство на Кримската автономна република, предаде БНР. Това става възможно след обявяването днес на официалните резултати от референдума за статута на Крим, който не бе признат за законен от Украйна.
Според предварителните резултати над 95 на сто от гласувалите подкрепят присъединяване към Русия. Отиваме си вкъщи, заяви кримският премиер Сергей Аксьонов, след обявяването на предварителните резултати:
"Отиваме си вкъщи. Крим в Русия! Ура, другари. Направихме го заедно. Благодаря ви. Благодаря за мъжеството ви и за подкрепата ви. Благодаря за подкрепата на Русия и на руския народ, както и на президента й. Никой няма да ни отнеме победата. Ние с вас отиваме в Русия", каза Сергей Аксьонов пред няколко хиляди души на площад "Ленин" в столицата на Крим Симферопол.
Според данните, получени след обработка на 75 на сто от протоколите на избирателните комисии, "за" влизане на Крим в Русия са гласували 95,7 на сто от избирателите. Избирателната активност бе почти 82 на сто, съобщи председателят на комисията на кримския парламент по организиране на референдума Михаил Малишев.
Руските законодатели са готови в ускорени темпове да приемат необходимите закони за включването на Крим в състава на Руската федерация, заяви заместник-председателят на Съвета на федерацията Иляс Умаханов. Очаква се руският парламент да заседава по този въпрос на 21 март.
"Не мисля, че в Държавната дума и в Съвета на федерацията съществуват някакви колебания по този въпрос. Имаме предварителната нагласа максимално бързо да приемем всички законови решения."
Долната камара на руския парламент ще приеме "в най-кратки срокове" законите, необходими за влизането на Крим в Руската федерация, каза заместник-председателят на Думата Сергей Неверов, цитиран от ИТАР-ТАСС. Според Неверов резултатите от вчерашния референдум ясно са показали, че жителите на Крим виждат бъдещето си "единствено в състава на Русия".
Според руската позиция, референдумът в Крим е напълно съобразен с нормите на международното право. Централната власт в Киев ще продължи да смята Автономна република Крим като част от Украйна. Редица страни осъдиха референдума като нарушение на международното право.