Вход | Регистрация

Министър Греков: „Ще се стимулира производството на български семена“

Проблемите в НАС бяха поставени „на масата“ пред земеделския министър

Министър Греков: „Ще се стимулира производството на български семена“
Снимка: Север.бг

Сериозни опасения и проблеми, изискващи адекватни и неотложни решения, касаещи семепроизводството и търговията със семена, поставиха от Националната асоциация за семена на среща с министъра на земеделието и храните проф. Димитър Греков. Повече от 50 представители на различни селскостопански организации и институти се събраха днес в Арбанаси, край Велико Търново, за да дискутират по темата.

950280

Неадекватната държавна уредба на земеделието и семепроизводството, все по-осезателната липса на квалифицирани кадри, морално и физически остарялата лабораторна база за подготовка и окачествяване на семената, премахнатият контрол на влизащите в страната чужди семена бяха само част от проблемите, с които хората от бранша обявиха пред министъра, че се сблъскват в продължение на повече от 20 г. Смяна на председателя на Селскостопанската академия и на неподходящи ръководства на институти, поискаха още от земеделския министър участниците в срещата.

950277

От своя страна министър Греков заяви, че проблемите на българската селскостопанска наука са и негови проблеми. Твърдо и категорично той обяви, че хората, заети с българската наука, не може да се занимават с битовизми и ролята на министерството и държавата е не само да помогне и да съдейства на учените да произвеждат български семена, а и да има агресивна реклама на българските сортове.

Участниците в срещата отчетоха, че все още няма фиксирани добри земеделски практики. Юридическият консултант в областта на земеделието Детелина Симеонова обяви, че без законова база, не може да бъде решен нито един проблем в земеделието. Тя риторично зададе въпроса защо България не е кандидатствала за помощи по регламент 1973/2003, когато е имала правото да кандидатства за субсидидиране за семена, невписани в Европейската сортова листа?

Според някои специалисти от бранша "битката за царевицата е тотално загубена, а до 5 г. ще бъде загубена и за ечемика и пшеницата". Според техни данни, в района на Провадия вече има фермери, които на 100% сеят чужди семена.

950279

"Не можем да забраним да се внасят семена от Европейския съюз. Единственият начин е да станем по-конкурентноспособни", оговори министърът. Той напомни, че само 30 процента са сертифицираните семена, които се използват в страната. Ако се сертифицират семената ще се повиши качеството на продукцията, а всеки агроном може да получи разрешение за частен полски инспектор.

Относно това, кои семена ще бъдат с приоритет и за европейско финансиране, министър Греков отговори за Север.бг, че ще настояват да се подпомагат не само основните сортове семена, но и базовите, и науката.

"Ако заложим само на хибридите, това е последният етап в селекцията, която ще насочи средствата само в последния производител. Ще се опитаме средствата да бъдат разпределени от науката, през тези, които произвеждат семена. Ако не сложим контрол, ще занижим производството, защото се сеят случайно попаднали семена. Трябва да създадем стройна организация от създаването на посевния материал до реализирането му като стокова продукция.", обясни проф. Димитър Греков.

Той отрече още да вижда "опасност" за българския семепроизводител:

"Напротив, ще се стимулира производството на български семена. Българската наука, която е на достатъчно високо ниво, има достатъчен потенциал да си осигури път, по който да върви (не безпрепятствено и да не бъдат спокойни научните ни работници). Те трябва да влязат в конкурентна среда с това, което се изисква от практиката. И срещата го показа достатъчно ясно. Те трябва да се съревновават, а ние ще помагаме с рекламна кампания, с допълнително финансиране, ще създадем частни стуктури, които да извършват апробация на посевите така, че да се облекчи държавата в някои от действията, които е осъществявала. По-скоро да има контролни функции, но без да се пречи. Администрацията в никакъв случай не трябва да пречи на земеделските производители."

950287

По повод осъществяването на контрола върху посевния и посадъчния материал и създаването на частни структури за контрол инж. Бистра Павловска, изп. директор на Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол /ИАСАС/ заяви, че Агенцията полага сериозни усилия да бъде отворена към частния бизнес. За втора година, след приемане на промените в законодателството, се оторизира частен полски инспектор. Миналата година са се явили двама кандидати, тази година са 4-ма, които са преминали теоретичната част и предстои да преминат и през полската инспекция.

"Очакваме заявления за частни лаборатории, за да може секторът действително да работи в пълния обем и да бъде по-добре разположен в собственото си време, по-добре организиран и да бъде по-ефективен." допълни инж. Павловска.

Решението за проблемите в бранша е едно, според председателя на Националната асоциация на семепроизводителите Тодор Губатов, и то е парично. Според него, осигуряването от МЗХ макар и на малка субсидия на хората, които купуват или ще купят семена, вече ще им даде "глътка въздух и надежда".

950284

След като изслуша всички, земеделският министър предложи до края на месеца да се направи работна група, която да започне да решава проблемите в сектора, а след месец да се осъществи втора среща с асоциацията. Представителите на НАС приеха с одобрение предложението му и изразиха надежда очакванията им за промяна в сектора най-накрая да започнат да се осъществяват.

<< Sever.bg във Facebook >>







Докладвай за нередност в статията
Добави коментар