Вход | Регистрация

Природозащитниците: „Гората още не е спасена“

От Сдружение „Велико Търново за гората“ вярват на съда

Природозащитниците: „Гората още не е спасена“
Снимка: sxc.hu

"53-те декара гора все още ги грози изсичане и не са спасени", обявиха пред медиите Пенчо Панайотов и Румен Христов от "Велико Търново за гората".

Към момента текат две дела. Едното, което е по процедура за изключване на гората от горския фонд, все още се обжалва пред 5-членен състав на Върховния административен съд. Според природозащитниците документите по самата процедура на отговарят на закона.

885401

"Очакваме съдийският състав да се произнесе процедурата за изключване на гората от горския фонд да бъде върната в Министерство на земеделието и тази върховна институция има правото да каже, че гората остава в горския фонд.", поясни Христов.

Според Пенчо Панайотов второто дело, заведено от прокуратурата към поземлените комисии и касаещо дендрариума "Втора българска държава", решава въпроса не само с 53-те декара гора, но с всички горски масиви около Велико Търново. Той цитира писмо от Общината, в което се казва, че "исканите копия, касаещи дендрариум "Втора българска държава" не могат да бъдат предоставени, тъй като оригиналните материали са предадени на Окръжна прокуратура – Русе, във връзка с воденото по същото досъдебно производство."

"С това става ясно, че смятаният за "мит и съществуващ само в главите на определени хора" дендрариум, става факт. И това ни дава основание да вярваме, че произнасянето на съда, ще е в негова полза. Ако това се случи, автоматично 53-те дка гора трябва да бъдат върнати в Държавния горски фонд, тъй като всички земи, включени в дендрариума, впоследствие са били заменени по някакъв начин, но те са на държавата.", допълни Панайотов.

885403

Представителите на великотърновските природозащитници напомниха, че, благодарение на сигнала им за незаконната сеч на Арбанаси към кмета на Общината, прокуратурата и икономическа полиция, сечта е била спряна. Надеждите им са, че, когато излезе решението на съда за дендрариума, заплаха от безогледно изсичане на гората вече няма да има, но сега такава все още съществува.

781887

"Българският закон е такъв, че поголовна сеч е там, където няма нито едно дърво и това беше използвано от собствениците на горите край Арбанаси. Там буквално беше изсечен масивът, където тук-таме има по едно дърво. И това, по право, дадено от закона, те го наричат "санитарна сеч". Така че, реална опасност съществува! На 53-те дка гора могат да оставят 1 дърво и да кажат – ето, гората си е гора, има само санитарна сеч", изрази опасенията си Пенчо Панайотов.

Към момента по списък в България има 1800 частни лицензирани лесовъди. Те няма нищо общо с държавата, но всеки от тях има права да дава строително разрешение за изсичане, казаха в заключение природозащитниците.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар