Вход | Регистрация

Честит празник на Статистиката!

Честит празник на Статистиката!
ТСБ - Териториално статистическо бюро

Днес, Националният статистически институт празнува, защото навършва 134 години.

На 25 юни 1880 г. е създадено Статистическо-организационно отделение към Министерство на финансите. 

По повод празника Териториално статистическо бюро – Велико Търново обявява днешния ден за Ден на отворените врати.

Всички граждани, представители на институции, на бизнеса и учащи, които искат да се запознаят с организацията и дейността на ТСБ – Велико Търново са добре дошли в стая 603 на VІ етаж в сградата на ул. "Никола Габровски” № 61. При своето посещение те ще имат възможносттада се запознаят с начините за събиране, обработка и разпространение на статистическите данни, както и да разгледат стари и нови публикации на НСИ и да получат информация за проведени статистически наблюдения.

Историята на българската статистика е и история на българската държавност. По същото време - 1880 г., когато е създадена статистиката, се създават министерствата на вътрешните работи, на финансите, БНБ. Това са основните жалони на държавата.

Тогава се поставя началото на организираната статистическа дейност в княжество България. За първи началник на това отделение е назначен роденият в Търново Михаил Сарафов, който притежава необходимите познания и подготовка за създаване и организиране на статистическото дело в страната. Той е на тази длъжност от 1881 до 1883 г. като организира първото преброяване на населението към 1 януари 1881 година. В Търново е роден и още един от ръководителите на Статистическото бюро в България - Тодор Иванчов.

Председател на Централното статистическо управление е бил и проф. д-р Стефан Станев, роден в Свищовска околия. Проф. Станев активно участва в работата на международните структури по статистика като председател на Постоянната комисия при Конференцията на европейските статистици и редовен член на Международния статистически институт.

Определящо значение за развитието на статистическата наука в България има дейността на проф. Георги Данаилов, който е роден в Свищов. Той е първият български автор, написал учебник по статистика, който има респектиращ обем от 638 страници. Това помагало далеч надхвърля рамките на обикновен учебник. Около 500 от тези страници  са посветени на историографията и същността на статистическата наука и практика.

В дългогодишната си история българската статистика провежда 17 преброявания на населението, жилищния фонд и земеделските стопанства, повече от 85 години наблюдава домакинските бюджети и всяка година провежда  около 250 различни статистически изследвания в 35 тематични области. Благодарение на професионализма, обективността и високата отговорност на българските статистици, глава "Статистика” е първата затворена преговорна глава в процеса на присъединяване на България към Европейския съюз.

Националният статистически институт  (НСИ ), съгласно Закона за статистиката от 1991 г. и последвалите го изменения и допълнения, е със статут на Държавна агенция с настоящ председател Сергей Цветарски. НСИ заема водещо място в  Националната статистическа система на България, която  от 2007 година е част от Европейската статистическа система. Съвременната статиктика в България удвърди добрите статистически практики, работи по световни стандарти и се радва на признанието на редица международни организации, с което се издига авторитета на институция, на която може да се има доверие.

Главната цел на развитието на Националната статистика през периода 2013-2017 г. е да се усъвършенства разработването, производството и разпространението на качествена статистическа информация за всички групи потребители, съобразно техните информационни потребности.

Официалната статистическа информация – продукт на Националната статистическа система, е предназначена за анализи и научни изследвания, за планиране, прогнозиране и вземане на управленски решения на микро- и макроравнище. Статистическите информационни продукти и услуги са насочени към: органите на държавно управление и местна власт; бизнес сектора и неправителствените организации;научната и академична общност; медиите; ЕС, ООН, МВФ и други международни организации и отделни граждани.

Може да следите новините ни и във Фейсбук - присъединете се към страницата ни



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар