Вход | Регистрация

Нове отново оживява

Работа по обекта за поредно лято започва българо-полската археологическа експедиция

Нове отново оживява
Павлина Владкова

Римският град Нове край Свищов отново оживява.

Но не с бойни сцени, ритуали, музика и танци, по време на 10-тия фестивал "Орел на Дунава”, а от българо-полската археологическа експедиция, която ще започне работа на обекта за 56-та поредна година.

Експертите ще продължат съвместната си работа и в старите, и в новите сектори, за да допълват зид по зид плана на лагера, и да откриват нови данни за военния живот на легионерите, за техния бит и за античната култура по българските земи. Началото на разкопките поставя експедицията от Познанския университет с ръководител д-р Анджей Биернацки. От тази година влиза в сила нов договор, с продължителност 5 години.

Двата български екипа – от Национален археологически институт с музей при БАН, с ръководител доц. Евгения Генчева, която е и главен научен ръководител на цялата експедиция и от Регионален исторически музей – Велико Търново - доц Павлина Владкова, продължават разкопките от предходния сезон. Ще бъде проучен участък при западната порта на лагера, който ще даде информация както за нейните строителни периоди, така и за двете улици, които преминават от тук – едната покрай вътрешната страна на крепостната стена на лагера, а другата, централната, водеща към източната порта, където е частично разкрита.

В този участък, след цялостното проучване следва експониране, което ще направи възможна връзката между резиденцията извън крепостните стени през портата към вече проучената военна болница, както и към сега експонираните принципии и Епископска базилика.

Секторът, избран от полските археолози, е разположен непосредствено западно от Епископския комплекс от V-VI век, който сега е отлично експониран. Тук има данни за съществуването на внушителна по начин на градеж представителна постройка, синхронна по време на функциониране с огромните терми, намиращи се под основите на Епископията  през II-III век.

Задачата на екипа ще бъде разкриването на плана на обществената сграда и нейните функции. Настоящият сезон е определен за организиране на работата, подготовката на терена и неговото почистване, извършването на техническите дейности, които ще бъдат необходими за документирането на комплекса през следващите години и залагането на няколко контролни сондажа. Разкопките тук ще продължат до средата на август.

Втори полски екип под ръководството на проф. Пьотър Дичек, Варшавски университе, ще започне работа в началото на август. Вече четири години професърът и неговият екип от млади аспиранти проучва сградите, разположени в централната част на лагера, източно от щаба на легиона (принципиите). Комплексът е разположен непосредствено до една от главните улици на лагера, която свързва източната със западната порта (виа принципалис). Тук са били разположени казармените постройки, в които са битували войниците от I кохорта на I Италийски легион, както и офицерското жилище. През миналия сезон в този сектор бяха открити едни от най-интересните находки, намирани до сега – три бронзови статуетки, истински шедьоври на античната пластика. Археолозите и през този сезон очакват както откриването на нови впечатляващи паметници, така и цялостно да бъде изяснен планът на постройките.

Третият полски екип, пак от Варшавския университет, но под ръководството на проф. Тадеуш Сарновскии и група полски студенти, изпълнява изцяло научна програма, свързана с укрепителната система на лагера и ще работи през целия август. Целта е да бъдат разкрити и документирани различни участъци по крепостните стени на ранноримския и късноримския лагер, като на моменти се налага и повторното разчистване и новото заснемане на вече уж проучени участъци през миналия век. Всичко това води до изготвянето на точен и прецизен план на лагера през различните етапи на неговото съществуване.

През сезон 2015 българският екип ще работи със средства, осигурени от Министерството на културата, които са в размер на 15 000 лева – една крайно недостатъчна сума за пълноценни разкопки, казва доц. Павлина Владкова от Регионалния исторически музей във Велико Търново, ръководител на разкопките на Нове. Ето защо обемът на работа ще бъде доста намален в сравнение с предходния сезон, още повече, че от същите пари трябва да бъдат заделени и за консервационно-реставрационни дейности, както и за почистването на терена преди началото на проучванията.

Въпреки това, тя смята, че Нове, който е сред най-представителните обекти от римската епоха не само в България, но по целия Дунавски лимес, получил признание в европейския научен свят, ще бъде оценен и от министерските чиновници, които няма да се впечатляват от измислици, легенди, вампири и крепости във всеки град, а ще започнат да различават истинското и стойностното културно наследство от бутафорията. Защото Нове край Свищов е най-добре проучения лагер от римската епоха не само по Долния Дунав, но и в цялата Римска империя.

1535978

1535979

 

<< Sever.bg във Facebook >>

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар