Вход | Регистрация

Нове - римският легионен лагер оживява и в книга

Нове - римският легионен лагер оживява и в книга
Снимка: Булфото

Българското издание на книгата "Нове. Археологически пътеводител по римски легионен лагер и ранновизантийски град" бе представена в рамките на Фестивала "Орел на Дунав" край Свищов.

Нейни автори са Тадеуш Сарновски, Анджей Б. Бернацки, Maртин Лемке, Aгнешка Томас и Павлина Владкова от РИМ - В. Търново.

Публикацията излиза в сътрудничество с Археологическия институт на Варшавския университет.

Полският институт в София препоръчва българското издание на пътеводителя на вниманието на всички, които се интересуват от историята на България. С усилията на Националния научен център, Полския институт в София и Института по археология на Варшавския университет над 50-годишната работа на полско-български археологически екипи в Нове става достояние на широката публика.

Книгата е на разположение в библиотеката на Полския институт, ул. "Веслец" 12 в столицата.

"Провежданите от над 50 години полско-български археологически разкопки в Нове, римски легионен лагер и ранновизантийски град край Дунав, днес край Свищов, България, дочакаха българското издание на пътеводителя. Той е плод на дългогодишното сътрудничество на археолози от София, Велико Търново, Варшава и Познан. Няма друго място в Европа, което би било по-подходящо за разбиране на промените, настъпващи във физиономията на древно селище, разположено в пресечната точка на цели четири културни компонента в продължение на шест столетия от н.е. Един до друг тук виждаме гръцкия изток, латинския запад, варварски култури от централна и източна Европа и степите на Евразия”, споделиTaдеуш Сарновски за книгата.

"Да благодарим и на проф. Вагалински от Българска академия на науките за изключителното усърдие, заедно с Павлина Владкова, с които работят в Нове. Всъщност те са основните двигатели, защото ние не искаме да измисляме история, искаме да показваме онази история, която всъщност е обективната за света, не само за България. В този смисъл инициативата възникна от ентусиазирани хора, които се основаваха на историческите факти и на действителността", поздрави авторите кметът на Свищов Станислав Благов.

Античният град Нове е създаден през първата половина на втори век на брега на Дунав, след като тук е бил разположен щабът на Първи италийски легион по времето на император Траян. Целта е била да защитава границите на римската империята от варварите. Археологическите разкопки в района са започнали преди 50 години с участието на български и полски учени.

До момента Нове е най-добре проученият римски военен лагер по долния Дунав, поясни великотърновският археолог Павлина Владкова. По проекта са реконструирани две огромни сгради – едната е Щабът на легиона, заемащ повече от 7000 кв.м, а другата Епископският комплекс от късноантичния период /4-5 век/, когато Нове се превръща в един от големите центрове на ранното християнство.

Възстановени са колонадите и конструкциите на сградите на щаба, както и Светилището на знамената и част от термите на легиона. Запазени са оригиналните зидове. За доизграждането им строителите са използвали хоросан по антична рецептура. Реконструкцията на обектите е извършена много прецизно, а по време на реставрацията са разкрити повече от 20 надписа, даващи информация за живота в римския военен лагер.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар