Световноизвестен японски професор – гост за 50-годишния юбилей на ВТУ
Снимка: Север.бг
Второто посещение на най-големия специалист на Япония по електромагнетизъм и организатор на всички конференции в тази област в тихоокеанския регион проф. Казуя Кобаяши в болярския град е свързано с много приятен повод – тържественото честване на половинвековния юбилей на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Разбира се, има и друг повод за гостуването му в старата столица, но какъв е той, ще прочетете в интервюто, коeто професорът даде специално за Север.бг...
Здравейте, проф. Кобаяши! За втори път посещавате Велико Търново - какъв е поводът?
По две причини съм тук: едната е участието ми в 50-годишния юбилей от основаването на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", втората е да продължим обсъжданията с ректорите на двата университета в града - ВТУ и НВУ "Васил Левски" за провеждането на следващия Международен симпозиум "Напредък в електромагнитните изследвания" (PIERS - Progress In Electromagnetics Research Symposium) във Велико Търново. Това всъщност е и по-важната цел на посещението ми и много ще се радвам, ако тя се реализира и научният форум се проведе тук.
Разбрах, че сте останал много впечатлен от колегата Ви д-р Марияна Георгиева-Гроссе, която е представила Велико Търново на конференция в Тайпе и това е причината, поради която сте пожелал да реализирате следващото издание на сипмозиума в нашия град?
Да! Всъщност тримата с Марияна и Георги работихме изключително упорито върху подготовката на материала. Марияна направи представянето по време на бизнес-среща, в която участва управителното тяло на PIERS. 25 са хората, които са отговорни за организирането на международния научен симпозиум. А това са Президентът на електромагнитната академия на САЩ, професор в университета във Вашингтон, Сиатъл, Леон Цанг, проф. Вен Чу Чон от университета в Илиной, САЩ, който е главният редактор на списанията, които издава организацията PIERS. В УС участват още научни капацитети от Тайван, Русия, Швеция, Чешката република, Япония... И Марияна направи пред всички тях едно чудесно представяне.
Всички тези хора ли ще ги поканите да дойдат в България и конкретно във Велико Търново?
От президента на PIЕRS, проф. Сейлинг Хе, шеф на конференцията този август в Стокхолм, Швеция, сме получили изключителна подкрепа, както и от досегашния президент, който беше в Тайпе. Правим усилия това да се случи във Велико Търново през 2016 г. Със сигурност всички ще дойдат!
Наскоро у нас излезе вторият том на книгата "Бележити българи на съвременна България". Сред тях са двама учени, които Вие познавате много добре - проф. Г. Георгиев и д-р М. Георгиева-Гроссе. Според вас подранило или закъсняло е едно такова признание за учени от техния ранг?
Много добре би било да се публикуват две версии - едната на български, другата на английски език. И да се помисли за включване на известни и достойни хора и от чужбина, както е в енциклопедията "Кой кой е?" - в раздела за електромагнетизъм са включени известни учени от цял свят, сред тях е и проф. Георгиев, което също трябва да ви прави горди.
През XX в. България беше една от водещите космически сили в света, трета по създаване на храни за Космоса. В момента българска апаратура - блокове и антени, са монтирани на Международната космическа станция. Български са датчиците и на космическия спътник "Бион-М". Имате ли поглед къде се нарежда българската космическа наука днес?
Космическата наука е една от много важните области в URSI (Международен съюз за радио науки). Не съм запознат с историята на космическите изследвания в България. БАН е член на URSI и би трябвало да разпространят историята на вашите космически изследвания по света. Това би могъл да осъществи Българския комитет на URSI, който да работи с Главната квартира на URSI в Белгия, за да направи информацията достояние на целия свят. Що се отнася до PIЕRS, в бъдеще би могло да включим още едно направление, тъй като спектърът на застъпени области е много широк. Това може да стане още на конференцията, която смятаме да проведем във Велико Търново. По този начин по-голяма част от учените, които се занимават с космически изследвания в България, ще могат да участват. И тогава всеки ще знае къде е и какво се случва.
Само преди няколко дни в България бе иранският ядрен физик Мехран Кеше, който представи революционната технология "Магнитно-гравитационен генератор". Има ли някаква "допирна точка", в която двете направление на физиката, ядрената и електромагнитната, да си взаимодействат и допълват за развитие на високи и иновативни технологии?
Твърде далеч съм от тази област. Ядрената физика е много далеч от електромагнетизма. Но може да се поканят изтъкнати учени от различни области на физиката, които да проведат обучения на студенти и да изнесат различни типове лекции за останалите граждани, които се интересуват от физиката и този вид разработки. Хората няма да плащат, за да слушат лекциите, а в същото време могат да научат много неща. Това категорично е възможно да стане и идеята определено е добра.
Как ще се включите в честването на висшето ни училище, настроен ли сте празнично?
Този път няма да изнасям лекция (усмихва се). Най-тържественият ден е утре (днес - бел. на ред.) - ще бъда просто гост и ще наблюдавам празничната програма. Много се вълнувам и очаквам всичко с нетърпение.