Вход | Регистрация

Късчета от Самарското знаме се пазят в Габрово

Късчета от Самарското знаме се пазят в Габрово

Габровският исторически музей съхранява частички от българската светиня - Самарското знаме. Именно тази реликва е избрана за културна ценност на месец март, когато честваме националния празник на България - 3 март.

Самарското знаме е изработено през 1876 г. от жителите на град Самара и връчено на българското опълчение по време на Руско-турската освободителна война, то се превръща в символ на героичния дух. Това е първото бойно знаме, наградено с медал за храброст.

Частиците от знамето са дарени от наследниците на Иван Лазаров Донков и на Велислава Палаузова - Чохаджиева, член на Комитета по въздигане на паметника на Шипка, включвал представители на различни организации.

Велислава Палаузова - Чохаджиева е включена в обновения и допълнен Комитет през 1924 г. като част от Женските дружества в страната. Тържественото полагане на основния камък през месец август 1922 г.  е посветено на 45-годишнината от героичната отбрана на Шипка. Според програмата за тържествата знамето-светиня е поставено за поклонение в читалище "Искра” Казанлък, където през нощта се отронват частици от коприната.  Иван Лазаров Донков, опълченец, също получава за спомен частички от малиновочервения цвят на знамето, които предоставя  с посвещение в дар като потомка на Николай Степанович Палаузов.

На 6 (н. ст. -18 ) май 1877 г. в гр. Плоещ (Румъния) то е тържествено поверено на трета опълченска дружина в присъствието на висши руски военачалници, чужди военни аташета, художници, военни кореспонденти, граждани, представители на българската емиграция в Русия и Румъния.

"Нека това знаме да обходи от край до край всичката земя българска…”  е отговорът на стария войвода Цеко Петков, който пръв приема знамето от главнокомандващия Българското опълчение ген. Николай Г. Столетов.

В боя за защитата на знамето са ранени габровците Христо Николаев, Васил Христов и Димитър Станев, а Георги Петков е убит. То е защитавано още от габровските опълченци Ганчо Мацков, Пенчо Георгиев, Никола Мустаков, Тодор Николов, Анастас Атанасов, Никола Стефчев, които се включват в сраженията за Стара Загора. Знамето участва и в боевете на Шипка.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар