Въпросът КТБ има политическо решение
Снимка: БТА
Без политическо решение по въпроса КТБ няма и не може да има отваряне на банката, заяви в ексклузивно интервю за БНТ управителят на Българската народна банка /БНБ/ Иван Искров.
По думите му БНБ от първия ден е считала, че голяма системна банка като Корпоративна търговска банка, с толкова много клиенти, чиито пари са блокирани, трябва по най-бързия начин да бъде оздравена.
Дали това ще се случи не зависи от Централната банка, а зависи от разговорите между заявилите желанието си за оздравяване акционери, представлявани от ЕПИК и българското финансово министерство. Съответно, зависи дали ще се получи парламентарна подкрепа за евентуално положително становище на българското правителство, коментира Искров. По думите му, ако те не получат такава подкрепа, очевидно е, че не БНБ може да взима решения как да се разпорежда с парите на данъкоплатците.
Искров признава, че политиците са абсолютно прави, когато казват, че банковият надзор и Централната банка са независими институции и те отговарят за надзора върху платежни системи, върху банкова система и ред други операции.
Според него в случая, обаче, не ставало дума за банков надзор, за преструктуриране на една изпаднала в тежко състояние търговска банка и нейната по-малка дъщерна банка така, както се случи в цяла Западна Европа и САЩ.
"Няма как да избягат от своята отговорност политиците, тъй като това наистина не е отговорност на Централната банка."
КТБ не можела да бъде отворена само със субсидията на БНБ, а не защото Българската народна банка не искала това. Искров отново повтори, че това не е било възможно никъде в света.
На въпрос защо още от самото начало надзорът не е бил в максималния срок, а се наложи впоследствие той да бъде удължен от три месеца, управителят на БНБ отсича: Ами не е необходимо. Много от процесите се забавиха, поради независещи от нас причини. Например, вие знаете, че с подкрепата на парламентарно представените сили в 42-то народно събрание, ние и правителството разработихме различни варианти за отваряне под някаква форма на КТБ. Първоначално идеята беше да се одържави, за да може много бързо да се отвори. Но след като видяхме, че има изключително висока несигурност по отношение на активите на КТБ, след десетдневната проверка на одиторите, тогава предложихме добре известния на запад вариант разделяне на добра и лоша банка.
Според него вложителите в КТБ трябва да протестират не пред Централната банка, а "пред сградите на тези, които доведоха до тези събития и тези, които попречиха банката бързо да бъде отворена".