Вход | Регистрация
Ловеч 20°C

Интернет vs Ефир / Истина vs Лъжа

Интернет vs Ефир / Истина vs Лъжа
Снимка: Булфото

Само за една седмица в София хиляди млади българи се организираха и излязоха на протест срещу поправките в Закона за горите, които са в категоричен разрез с екологичното бъдеще не само на страната, но и на целия свят. 

Междувременно една телевизия бе призната за флагман на зависимата и манипулативна българска журналистика, която през 2011 година удари дъното по данни на Организацията на медиите в Югоизточна Европа (СЕЕМО).

Сега обаче няма да преразказвам събитията от Орлов мост в София, ретроспецкията им може да прочетете тук!  Вместо това ще си поговорим за единствения инструмент, който остана свободен и относително независим в ръцете на българите - интернет.

Ефир срещу интернет, лъжа срещу истина

Точно 73 процента от българите на възраст между 16 и 24 години и 52 процента от тези между 25 и 54 години използват редовно интернет за комуникация посредством социалните мрежи. Данните са на Евростат и са за 2010 година, като предвид тенденцията на повишаване достъпа до интернет, днес вероятно процентът дори е по-висок.

С други думи активните хора в България вече имат в ръцете си инструмент, който наистина им предлага абсолютно всички източници на информация. Само преди десет години беше невъзможно да формираш мнението си, ако не четеш вестници и не гледаш телевизия. Днес може да изключиш кабелната, да забравиш за хартията и да бъдеш в пъти по-информиран от своите колеги, защото ще получиш много повече с един клик на мишката. 

Преди няколко години в Нигерия гражданите успяха да изградят онлайн система, която преодоля умишлено медийно затъмнение на ставащите размирици в страната и спасиха стотици животи. "Фейсбук" пък далеч не служи само за воайорстване и подхранване на егоцентризма. Социалната мрежа ни информира за важното от деня, посредством стотиците линкове, които нашите приятели всеки ден споделят. "Туитър" предизвиква вълни, а големите издания го ползват като основен източник на информация.

Протестите в София са логичното последствие от включването на българите в световното интернет общество. В тях участваха млади хора, добре образовани и с активна гражданска позиция, които използвайки мрежата, успяха да се организират и да спрат един ход на Правителството, който е изцяло в техен ущърб и защитаващ частни интереси.

Същите тези хора се събраха отново чрез интернет, за да организират засаждане на цветя на мястото на протеста. В петък вечер те се събират и на протест срещу липсата на журналистическа етика и контрол върху българските медии.

Точно този протест е и най-символичен за битката между мрежата и ефира. А двете олицетворяват  коренно противоположни позиции - едната е млада, знаеща и независима (блогосфера и социални мрежи), а другата - доста по-стара, зависима и срамно некомпетентна (телевизии и преса).

Всичко това е с цел едно - да покаже къде човек може наистина да бъде информиран. 

В интернет има всичко. Има лошо, но има и добро. Защото никой не прави селекция. В телевизиите, радиата и пресата има много малко, защото технически не може да бъде събрано повече и затова следва изключително прецизна селекция. А когато си частна медия и издръжката ти зависи от рекламодатели, тогава няма съмнения кой диктува дневния ред.

Новинарските интернет издания все още са относително независими, поради ниските си бюджети и по-разнообразните източници на средства. Затова дори и те могат да си позволят повече свобода, отколкото онези медийни инструменти, които още с измислянето си са обречени да бъдат лесни за манипулиране.

Затова, когато пуснете телевизия Х на вечеря, проверете после фактите онлайн. Слава Богу, това все още е възможно. И това е, което трябва истински да браним.

 

 

Снимки от протестите на Орлов мост може да разгледате в галерията към статията.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар