Вход | Регистрация

Родни учени с покана за лекции в турски ВУЗ-ове

Родни учени с покана за лекции в турски ВУЗ-ове
личен архив

По покана на два турски университета – Университета на Измир и Университета "Докуз Ейлюл” в Измир проф. Георги Георгиев и д-р Марияна Георгиева от Поликраище ще изнесат Поканен доклад на Седмата Международната научна конференция "Обратни задачи: Моделиране и симулация”.

Тя ще се проведе от 26 до 31 май 2014 г. в Конгресния център на Хотел Ликия в курорта Йолюдениз, окръг Фетхие, провиция Мугла, Турция. Турската провинция обхваща най-югозападната част на Мала Азия. Разположена е между гръцкия остров Родос и най-големия турски морски курорт Анталия.

Това е поредното научно признание за двамата български учени. Утре двамата заминават за южната ни съседка.

Както на всички световни форуми официалният език на научното събитие е английският. В рамките на конференцията ще се проведат няколко симпозиума.

Поканата е получена от проф. Алемдар Хасаноглу от Университета на Измир и проф. Валерий Яхно от Университета "Докуз Ейлюл” - организатори на конференцията.

1288544

Проф. Алемдар Хасаноглу е ръководител на Департамента по математика и компютърни науки и Декан на Факултета по Инженерни науки на Университета на Измир. Той е представител на съветската школа по математика. Завършил е Държавния Университет в Баку, Азърбайджан, където е получил своята бакалавърска степен.

Възпитаник е и на Московския Държавен Университет, който му присъжда научните степени магистър, доктор и доктор на науките по математика.

Последователно е професор в Държавния Университет на Азърбайджан в Баку, гост-професор в Московския Държавен Университет, Научно-изследователския център Мармара (Тюбитак) в Турция, Университета на Небраска, САЩ, професор и ръководител на научно-изследователския център по приложна математика в Университета Коджаели, Турция.

Награден е с почетния медал и почетната диплома от Академията на науките на СССР и е почетен професор на Университета "Лев Гумильов” в Астана, Казахстан.

1288543

Проф. Валерий Яхно също е представител на съветската школа по математика. Той е завършил Новосибирския Университет.

Получава научните степени доктор и доктор на науките от Института по математика "Соболев” на Сибирското отделение на Академията на науките на СССР. Последователно е професор по математика в Новосибирския Университет, гост-професор в Университета на Милано, Италия, Университета Джосаи, Токио, Япония, Университета на Айова в Еймз, САЩ, професор в Департамента по математика и Департамента по електро- и компютърно инженерство на Университета "Докуз Ейлюл” в Измир.

Носител е на наградата Института по математика "Соболев” на Сибирското отделение на Академията на науките на СССР за книгата си "Обратни задачи за диференциалните уравнения на еластичността”, публикувана в Москва.

Съорганизатори на конференцията са Университетът на Северна Каролина, САЩ, Институтът по математика "Соболев”, Новосибирск, Русия, Университетът на Саарската област, Германия и Университетът на Лийдз, Великобритания.

Членове на Международния програмен комитет са учени от Международния Университет на Флорида, Университета в Бъркли, Калифорния, Технологичния Институт "Рочестер”, Университета "Тафтс”, Университета на Централна Флорида, САЩ; Университетите на Кайзерслаутерн и Бремен и Технологичният Университет на Хемниц, Федерална Република Германия; Университетите на Виена и Линц, Австрия; Университетът Линеус, Вексьо, Швеция; Университетът на Гент, Белгия; Университетът на Хелсинки, Финландия; Университетът на Рим "Ла Сапиенца”, Италия; Изследователският център Шлумбергер Рибо, Франция; Московският Държавен Университет и Университетът на Екатеринбург, Русия; Националният Технически Университет на Атина, Гърция; Институтът по математика, Ханой, Виетнам.

Председател на Международния Организационен комитет е Ректорът на Университета на Измир проф. Кайхан Ерцийеш, а негови членове са учени от Университета на Тарту, Естония; Университета на Лийдз и Университета на Бирмингам, Великобритания; Университетът "Ян Амос Коменски” в Братислава, Словакия; Университетът Клемсън, САЩ и други.

Съгласно научната практика на подобни авторитетни научни форуми има два вида доклади – конкурсни, които се представят от авторите и след като се резензират от Програмния научен комитет, се приемат или отхвърлят. Те могат да бъдат няколко стотин. Вторият вид са Поканените доклади. Те са само няколко.

Да изнесат Поканени доклади се канят най-изтъкнатите специалисти в дадена област. Тяхната дейност се следи години наред от организаторите. Участието им издига научното равнище на конференцията или симпозиума. Ето защо наличието на имената на Поканените докладчици в научната програма е мерило за качеството на форума и то привлича учени, работещи в същата или сродни области. Те идват, за да чуят техните доклади.

1288545

Има случаи, когато даден изследовател пътува от другия край на света, за да слуша определен доклад.

Това нееднократно се е случвало в практиката на проф. Георгиев и д-р Георгиева, когато професори от Япония и Бразилия са пътували до Южна Африка, Швеция, Тайван, Русия или Италия, за да присъстват на тяхно представяне.

Да изнесат Поканен доклад на такъв авторитетен международен научен форум, на който участват учени от най-развитите в научно отношение страни и от водещите университети на света е изключително признание за равнището на научната работа на проф. Георгиев и д-р Георгиева и за получените от тях резултати.

Проф. Георгиев и д-р Георгиева ще представят своя Поканен доклад на тема: "Теория на цилиндричния вълновод, изцяло запълнен с азимутално намагнитен ферит” на научния симпозиум "Вълнови явления и обратни задачи”.

Симпозиумът е посветен на 75-годишнината на изключителния експерт по обратни задачи проф. В.Г. Романов. Негов организатор е проф. Валерий Яхно.

Проф. Георгиев и д-р Георгиева ще докладват резултати от своите дългогодишни изследвания по разпространението на електромагнитни вълни в анизотропни вълноводни структури. Двамата са международно признати експерти в областта на приложение на конфлуентните хипергеометрични функции в теорията на вълноводите.

Това са едни от най-важните функции на математичната физика, които поради своята сложност все още са малко познати. Нещо повече, изследователите избягват при възможност тяхното използване, поради непознаване на свойствата им. В последните години българските учени са изучили важни особености на техните нули – числа, при които функциите се анулират.

Въз основа на установените от тях свойства, проф. Георгиев и д-р Георгиева са въвели няколко нови класове от реални числа и са създали едно ново оригинално направление в теорията на числата – Теорията на числата L.

Поканеният доклад на българските учени ще се състои от две части: теоретична и приложна.

В първата те разглеждат получените от тях с помощта на числено изследване свойства на конфлуентната хипергеометрична функция на Кумер. Числените резултати са богато илюстрирани с графики, представящи поведението на функцията в комплексната равнина, както и зависимостта на някои нейни нули от параметрите й.

Втората е посветена на разработването на метод за пресмятане на фазовите характеристики на вълноводната структура, на изучаването на фазовото й поведение и на възможните й приложения в антените с електронно управление на вълната, предназначени за спътниковите съобщения в областта на свръхвисокочестотния спектър (електромагнитни вълни в сантиметровия обхват).

Сътрудничеството на проф. Георгиев и д-р Георгиева с учени от Турция датира от 2001 г. Тогава проф. Георгиев е поканен да изнесе Специален курс от лекции по приложение на конфлуентните хипергеометрични функции в теорията на вълноводите в Департамента по математика и в Департамента по електро- и компютърно инженерство на Университета "Докуз Ейлюл” в Измир.

След това той е поканен в Университета "Ъшък” в Истанбул от най-големия турски учен в областта на електромагнитната теория – проф. Митхад Идемен, тогава Декан на Факултета по електроинженерство на Университета. През следващите години проф. Георгиев и д-р Георгиева многократно се срещат с колегите си от Турция на най-престижните форуми по електромагнитна теория в Торонто, Канада, Чикаго, САЩ, Москва и Санкт Петербург, Русия, Киев и Харков, Украйна и др.

През 2011 г. проф. Георгиев и д-р Георгиева са поканени от проф. Пиерджорджо Усленги от Университета на Илиной в Чикаго да организират две Специални секции в рамките на Международната конференция по съвременни приложения на електромагнитната теория в Торино, Италия.

Двамата наши учени канят от Турция проф. Валерий Яхно от Университета "Докуз Ейлюл”, проф. Татяна Яхно от Университета на Измир и проф. Елман Хасаноглу, Декан на Факултета по електроинженерство на Университета "Ъшък” в Истанбул, всички, представители на съветската математична школа.

1288542

Те представят своите доклади: "Уравненията на Максуел за бианизотропни материали като симетрична хиперболична система: Теория и компютърни приложения” и "Теория на лъчите в пространството на Минковски” в организираните от българските учени Специални секции "Бъдещи предизвикателства на математичния и изчислителния електромагнетизъм и неговите приложения” и "Напредък в радиокомуникациите и техните приложения”.

През 2012 г. проф. Яхно бе гост на Великотърновския Университет и представи Поканен доклад пред преподаватели и студенти от Факултета по математика и информатика, който бе посрещнат с подчертан интерес.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар