Вход | Регистрация

Български учени откриха нови химични елементи

Четири нови свръхтежки химични елемента бяха синтезирани за пръв път в света от учените от Обединения институт за ядрени изследвания /ОИЯИ/ в Дубна и кандидатстват за вписване в периодичната таблица на Менделеев. Те са с номера 114, 116, 117 и 118 и откриването им увенча с успех 35-годишните усилия на учени от различни страни, сред които и българи.

Това съобщи директорът на Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна, Русия, акад. Виктор Матвеев на среща с вицепремиера Даниела Бобева. След срещата тя обясни, че е обсъдила с академика сътрудничеството и приноса на правителството в съвместната работа на института.

1249269

Академикът посочи, че на ултратежките елементи е базирана технология за лъчетерапия за лечение на онкологични заболявания. Най-новите елементи пък са в основата на производство на трекови мембрани – специални филтри за медицината и винарската индустрия. Едно от най-значимите приложения са програмите за преработка на дълготрайни високо радиоактивни отпадъци от отработеното ядрено гориво в атомната енергетика.

Откриването на новите химични елементи ще даде възможност да се правят изследвания на замърсяването на въздуха с тежки частици.

35 български специалисти работят в института в Дубна. България е член на ОИЯИ от създаването му през 1956 г. Институтът е в основата на революционни и открития, от значение за развитието на съвременната ядрена наука, медицина, химия и т.н.

Ежегодно около 100 учени от България посещават лабораториите на ОИЯИ по различни проекти. Институтът възлага поръчки на български компании и само за миналата година на института е доставено високо технологично оборудване за над 750 000 евро.

Агенцията за ядрено регулиране, съвместно с ИЯИЯЕ, БАН и ЮЗУ "Неофит Рилски”, организира "Дни на ОИЯИ в България”. Това е школа за българските студенти по физика от различни ВУЗ, които в продължение на седмица слушат лекции от водещите учени на ОИЯИ за най-новите резултати и насоки на изследвания в основните области на ядрената физика и физика на частиците. От миналата година тази школа е международна.

Преди време Менделеевата таблица бе попълнена с 2 ултратежки химични елементи 114-и флеровий (flerovium, Fl) и 116-и ливерморий (livermorium, Lv). Названията им произхождат от лабораториите, в които са открити - Флеровата лаборатория по ядрени реакции в Русия и националната лаборатория Лоурънс Ливърмор в САЩ. Откривателите ще предложат названия на новите елементи, след тяхното включване в таблицата от Международния съюз за чиста и приложна химия.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар