Вход | Регистрация

Великобритания даде „заден ход“ за Сирия

Най-малко 12 страни от НАТО изключиха възможността за участие във военни действия в близкоизточната държава, ако те не са одобрени от Съвета за сигурност

Великобритания даде „заден ход“ за Сирия
thinkstockphotos.com

Лондон няма да вземе участие във възможна военна намеса в Сирия, е заявил британският министър на отбраната Филип Хамънд. Това предаде Ройтерс късно тази нощ, цитирана от Агенция "Фокус".

Гласуването в Долната камара на общините по предложението за военна намеса в Сирия в отговор на химическата атака от миналата седмица, беше отхвърлено с 285 гласа срещу 272 "за".

Предположенията на министъра са, че е възможно да има атаки срещу сирийските власти, независимо от отказа на Великобритания да вземе участие в тях.

Вестник "Дейли мейл" определя положението на британския министър-председател Дейвид Камерън като "унизително". Въпреки шокиращият резултат и виковете на лейбъристите за "оставка", Камерън е заявил, че "силно вярва в нуждата от твърд отпор срещу употребата на химически оръжия, но ще уважи волята на Камарата на общините.".

Отхвърлената от Великобритания подкрепа за военна намеса в Сирия е зародила "нарастващо раздразнение от неспособността на британския премиер да предостави подкрепа при евентуален удар срещу близкоизточната държава", коментира в. "Индипендънт".   Това, според вестника, значително усложнява положението на Обама, като го кара да изглежда по-изолиран в международната общност.

Говорителят на Националния съвет за сигурност Кейтлин Хейдън е заявил, че президентът смята, че в сирийската криза са заложени ключови американски интереси и че негов главен приоритет е да продължи, пише още британският вестник. "Решението на Обама ще бъде ръководено от интересите на САЩ”, смята Хейдън.

Според информация на ИТАР-ТАСС, страните-членки на НАТО, които отказват да воюват срещу близкоизточната държава, са минимум 12, сред които Италия и Гърция, съмнително е участието и на Германия. Против военна намеса на този етап са Швеция и Полша, както и Канада.

На практика отказът на толкова държави от Алианса да окажат подкрепа за война в Сирия, означава с голяма вероятност, че НАТО, като организация, ще бъде принудена да остане встрани от всякакви форми на военни действия.

Така че, ако Вашингтон вземе решение да нанесе удар по Сирия с малочислени съюзници, никаква европейска опозиция няма да може да му попречи – пример за това е войната в Ирак, която САЩ поведоха без поддръжката на НАТО и е факт, че тази военна кампания завърши с пълен провал, припомня руската агенция.

В интервю за Pressаdaily aрабистът Кирияк Цонев определя сирийците като "мъдри хора", които "винаги ще намерят решение, но трябва да бъдат оставени сами на себе си, никой да не им пречи.".

Дали обаче откритите огромни газови находища в източната част на Средиземно море до бреговете на Сирия не смущават определени кръгове, които, въпреки всичко, са способни да заложат на карта хиляди човешки животи и прекрояване на световната карта?

Днес групата инспектори на ООН ще завърши работата си по събирането на данни за предполагаемата употреба на химически оръжия в Сирия. Очаква се експертите на международната организация да напуснат сирийската територия в събота. В същия ден могат да бъдат оповестени и предварителните резултати от разследването.

<< Sever.bg във Facebook >>

 

 

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар