Вход | Регистрация

25 години от началото на демократичните промени у нас

25 години от началото на демократичните промени у нас
Снимка: Булфото

След 35-годишно управление на Народна република България, на 10 ноември 1989 г. на пленум на Централния комитет на БКП  Тодор Живков е освободен от поста генерален секретар на партията.

На днешния ден се навършват 25 години от началото на политическите промени в България и прехода към демокрация и пазарна икономика.

Ден по-рано в Германия е съборена Берлинската стена - един от символите на Студената война.

Тодор Живков е принуден да подаде оставка, след като това предложение е подкрепено и от близките му съратници Йордан Йотов, Добри Джуров, Димитър Станишев, както и от Станко Тодоров, Гриша Филипов и Георги Атанасов. Искането за оставка е организирано от члена на Политбюро Петър Младенов и кандидат-члена Андрей Луканов.

Някои от членовете на ЦК като Милко Балев и Димитър Стоянов не са информирани. Новината се разпростира и извън заседанието. На пленума членовете на Централния комитет приемат оставката на Живков, без да му дадат възможност за заключителни думи, и утвърждават Петър Младенов за негов наследник като генерален секретар на БКП. Пленумът предлага на Народното събрание да освободи Живков и от поста председател на Държавния съвет на Народна република България.

На 17 ноември, при първото заседание на Народното събрание след пленума, предавано пряко по телевизията, Петър Младенов е избран за председател на Държавния съвет. Парламентът премахва от Наказателния кодекс текстовете, криминализиращи критиката към правителството. БКП се отказва от еднопартийния модел на управление месец по-късно - на 11-13 декември Централният комитет взема решения за курс към парламентарна демокрация и предлага отмяна на член 1 от Конституцията, регламентиращ монопола на партията върху властта.

Народното събрание гласува отмяната едва на 15 януари 1990 г. През месец юни 1990 година в България се провеждат и първите многопартийни парламентарни избори в България след 45 години тоталитарна система. Тодор Живков умира на 5 август 1998 година, без да бъде осъден за престъпленията, които са извършени по времето на неговото управление.

Национално представително проучване на "Алфа Рисърч", посветено на годишнината от началото на демократичните процеси, показва, че колективната памет за социалистическа България постепенно избледнява. В същото време започва да доминира носталгично-идеализираният образ на комунизма.

<< Sever.bg във Facebook >>



Източник: БГНЕС
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар