Без труд почивката не е сладка, казва народът
Снимка: sxc.hu
Честит Международен ден на труда! Ако пък се трудите на днешния ден, не се сърдете на шефовете си, все пак за тях е логично в Деня на труда да се потрудиш малко, или да си дадеш вид, че го правиш.
Интересна е етимологията на думата "труд" и асоциациите с нея. В нашия език навлиза от латински, където trudo означава "бутам". По същия начин години наред хората "избутват" задълженията си, за да осигурят своята прехрана. Затова изразът "Няма лесна работа" винаги ще е актуален, съдейки и по значението на сродните думи, назоваващи чисто човешката дейност, отличаваща ни от животните, и в други езици: us-treud - "притеснявам" от готски език, trot - "спор" от ирландски език, че чак до албанското tredh - "скопявам".
Да полагаш труд е трудно и изисква усилия и подготовка, които съответно трябва да имат еквивалентно заплащане и условия за неговото осъществяване или пък признание. Точно това се осмелили да искат близо 300 хил. работници в САЩ на 1 май през 1886 г., излизайки на мащабен национален протест, целящ въвеждане на официален 8-часов работен ден. Протестите започват от Чикаго, подбудени от профсъюзите в града и подкрепени от социалистическото движение в световен мащаб.
През 1889 г. се взема решение 1 май да се отбелязва в десетки държави със социалистически режим като ден за почитане на обществените и икономически постижения на работническото движение, тъй като именно работническата класа е движещата сила в този тип управление. У нас денят се празнува още от 1890 г., като през 1939 г. става официален празник, за който се организират мащабни работнически манифестации. След 1989 г. той остава неработен ден, но манифестиращите и скандиращи равенство и братство тълпи вече ги няма.
Трудът трябва да се цени и да се уважава, защото нито пастирът разбира от счетоводен баланс, нито пък счетоводителят ще съумее да намери най-прясната и хранителна зеленина за стадото. В един по-екзистенциален смисъл френският просвещенец Волтер вижда труда като неотделна част от човешкото съществуване, помагащ му да усети твореца в себе си, създателя, който е удовлетворен и щастлив от продуктите на своята дейност. Бъдете и вие такива - доволни и пълноценни в това, което правите!
___________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg