Вход | Регистрация
Русе 21°C

Министър спря строежа на два ветропарка

Изграждането им създава сериозна опасност за едрите прелетни птици, алармират от БДЗП

Министър спря строежа на два ветропарка
БДЗП

Изграждането на два опасни ветропарка в Добруджа спря министърът на околната среда и водите Нона Караджова. Решенията, взети по ОВОС на РИОСВ-Варна, са отменени след подадени жалби от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и Зелени Балкани.

Спрените ветроенергийни паркове, състоящи се съответно от 150 ветрогенератора ("Генерал Тошево”) и 95 ветрогенератора ("Смин”), щяха да бъдат изградени в една от най-интензивните части на миграционния път Via Pontica, както и в опасна близост до Защитена зона от Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000.

Някои от ветрогенераторите щяха да бъдат разположени само на няколкостотин метра от границата на Защитена зона "Дуранкулашко езеро”, което е природен обект от европейско и световно значение. През зимата там се концентрират десетки хиляди патици и гъски, сред които и световно застрашената червеногуша гъска. По време на миграционния период през Крайморска Добруджа преминават хиляди щъркели, пеликани и грабливи птици.

Решенията и одобряване на изграждането на ветропарковете "Генерал Тошево” и "Смин” са взети на базата на погрешно представена и интерпретирана биологична и орнитологична информация, както и непълни оценки за съвместимост, които не отговарят на нормативните изисквания, и на изискванията на ЕС.

Жители в района и ловната дружинка от с. Дуранкулак изразиха несъгласието си от подобен акт със свои подписки. Против ветропарка се обявиха и експерти от две от най-големите и уважавани в света природозащитни организации – Кралското дружество за защита на птиците (RSPB) и Световният тръст за водолюбиви птици и влажни зони (WWT).

Българското дружество за защита на птиците се бори срещу изграждането на ветропаркове в райони важни за птиците още от 2004 година. Дружеството сезира Европейската комисия за изграждането на ветропаркове в района на Калиакра. Наказателната процедура по този случай е в своята финална фаза.

На 21 юни тази година България получи последно предупреждение относно увреждането на Калиакра. В ход е и втора наказателна процедура за липсата на цялостна защита на Натура 2000 зоните, като най-честите нарушения са свързани с изграждане на вятърни паркове.

Бумът на възобновяемите енергийни източници заплашва природата на България. Липсата на пазарни механизми при изкупуването на произведената енергия и на ограничения при развитието им в ценни природни територии доведе до сериозен скок в инвестиционните намерения със съответния негативен социален ефект (повишена цена на ел. енергията) и увреждане на ценни природни местообитания, информират от БДЗП.

"Ветропарковете са особено опасни за едрите, реещи се птици като щъркели, орли и лешояди. Дори само едно прелитане в района на перките може да бъде фатално за тях, както това вече се случи с един белоглав лешояд, който беше разсечен от ветрогенератор в района на Калиакра", коментира Стойчо Стойчев, директор по природозащита в БДЗП.

От дружеството изразиха надежда, че правителството ще намери механизми да спре изграждането и на други ветропаркове във важни за птиците места, получили разрешение за изграждане при опорочени процедури.

_____________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



БДЗП
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар