Вход | Регистрация

Русе 21°C

Област В. Търново с най-голям брой заети места в Северния централен район

Жителите от областта водят интензивен културен живот - три пъти по-висок от средния

Област В. Търново с най-голям брой заети места в Северния централен район
Снимка: sxc.hu

Велико Търново е сред най-бързо възстановяващите се от икономическата криза области в страната. Това сочи изследване на Института за пазарна икономика /ИПИ/, публикувано вчера.

Брутният вътрешен продукт достига до предкризисното си ниво от 2012 г. единствено в София, Пловдив, Стара Загора, Ямбол, Пазарджик, Велико Търново, Добрич и Разград.

Заетостта в областта расте, като за 2014 г. коефициентът й надхвърля нивото си от 2008 г. и отбелязва най-висок ръст за страната. Все още обаче не достига средната заетост. От 2011 г. досега Велико Търново остава областта с най-голям брой заети в Северния централен район.

Безработицата в областта намалява до 11,7% през 2014 г., с което се доближава до средните 11,4% за страната.

Високи оценки са дадени на областта и в сферата на културния живот. През 2014 г. интересът към музеи и библиотеки спрямо размера на населението е три пъти по-висок от средните в страната. Областта е на първо място в страната по средногодишен брой посещения в библиотеки и на трето място по посещения в музеите след областите Габрово и София. Наблюдава се повишен интерес към театъра и киното.

Добро ниво се отчита в областта в секторите сигурност и правосъдие, здравеопазване и образование. Област Велико Търново е сред тези с най-ниска престъпност – регистрираните престъпления срещу личността са 3,8 на 10 000 души /при 5,9 за страната/, а тези срещу собствеността – 65,7 на 10 000 души /при 89,0 за страната/ през 2014 г.

Делът на здравноосигурените лица в областта остава един от най-ниските в страната – 83,1% при 87,1% средно за страната през 2014 г. Съществува и недостиг на общопрактикуващи лекари и на ключови специалисти.

Относно образованието област Велико Търново за поредна година е на първо място по брой на студентите спрямо населението (108 на 1000 души от населението при 38 за страната и 83 за столицата). Общият брой на студентите е 27 000. Не толкова добър е резултатът в средното образование – процентът на отпадналите от него е по-висок от средния - 3,2% при 2,4% за страната.

По критерия околна среда за 2014 г. областта получава незадоволителна оценка, по-ниска от средната за страната, поради липсата на достъп до канализация на места, както и на пречиствателни станции. Положително тук се отбелязва двойно по-малкото ниво на емисии на въглероден двуокис на кв.км в сравнение със средните стойности за страната. 

Като застаряващо е определено населението на областта. Демографията в региона е на едно ниво с тази в Плевенска област, но е по-висока от областите Габрово и Ловеч.

Чуждите инвестиции в областта са сред най-ниските в страната, на едно ниво с тези в област Плевен и Русе. Усвояването на средства по европейските програми обаче е добро, отчитат от ИПИ. Качеството на инфраструктурата е средно, а работата на местната администрация не се оценява като достатъчно прозрачна.

Оценките за прозрачността в работата на органите на местното самоуправление в областта се повишават през 2015 г. в сравнение с 2014 г., но остават по-ниски от тези за страната. "Най-прозрачни" са администрациите в общините Стражица и Свищов, а най-непрозрачна – тази в община Лясковец. Добри резултати през годините при предоставяне на административни услуги показва единствено администрацията в община Велико Търново.

Обобщените оценки за областта, базирани на изброените критерии, показват добро социално развитие, но незадоволително икономическо такова.



<< Sever.bg във Facebook »



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар