Урок за генералите Суворов и Ушаков слуша Руският консул в ХГ
Снимка: Север.бг
Генералният консул на Руската федерация в Русе Владимир Климанов бе специален гост на учениците от Хуманитарна гимназия "Св.св. Кирил и Методий" – Велико Търново. На срещата дванадесетокласникът Светослав Мишев и докторантът от ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" Драгомир Георгиев представиха живота и делото на фелдмаршал Александър Суворов и адмирал Фьодор Ушаков в богата с фотоси презентация.
Срещата бе провокирана от задълбочения интерес на учениците към изучаването на история – основен профилиращ предмет в гимназията.
На открития урок, освен ученици, присъстваха още заместник-областният управител Стефан Стефанов, заместник-ректорът на ВТУ проф. Петко Петков, деканът на Историческия факултет проф. Андрей Андреев, директорът на Дирекция "Образование” в Общината Пенка Игнатова и всички учители в гимназията.
В началото на урока "Непобедимият генералисимус Суворов и флотоводещ генерал Тодор Ушаков” прозвучаха руският и българският химн, след което младите историци изнесоха своите презентации.
Светослав Мишев запозна присъстващите с живота и военното дело на фелдмаршал Суворов, за ръководените от него 60 битки, без претърпяна загуба и присъденото му военно звание "генералисимус". Той е четвъртият генералисмус в руската история, а в света този най-висок военен чин носят десетина души.
Драгомир Георгиев представи военни успехи на адмирал Фьодор Ушаков. Малко хора знаят, че той произхожда от волжките българи, а името му е записано със златни букви в руската история. По време на своята служба във флота той се проявява като велик флотоводец, изкусен политик и дипломат.
"Това, което представиха тези двама бъдещи млади учени – единият е готов учен, е много похвално. Много ми е приятно, че тук присъстват и млади хора – да знаят и да научат, и след като завършат да се замислят къде да кандидатстват. Мениджъри и юристи сега има много, но историците са малко. Човечеството се развива и някой трябва да изучава и история.", приветства младите историци руският консул Владимир Климанов.
Той допълни, че орденът, учреден на името на ген. Суворов е за офанзивни действия и той има връзка с България. С орден "Суворов I степен" е награден и ген. Владимир Стойчев. Той е участвал в парада на победата на 24 юни 1945 г. и е бил един от малкото чужденци, удостоени с този орден.
Колективът на ХГ подари на високият гост специално изработена керамична пластика, съчетаваща традиционното българско изкуство с модерната визия и издаденият по случай 120-г. от създаването на ХГ сборник с творби на ученици, възпитаници на гимназията, статии, написани от преподаватели в училището и всичко, свързано с историята и настоящето на гимназията към този момент. От своя страна дипломатът също поднесе подарък.
Какво провокира този урок по руска история?
Драгомир Георгиев:
Урокът по история го провокираха много неща – любовта ни към Русия, към това, което е дала Русия на България през годините и любовта ни към военното изкуство.
Познават ли достатъчно добре българите историята и в частност българо-руската история?
Исками се да кажа, че я познават, но си мисля, че не. Или, ако я познават, не е в такава степен, в каквато би следвало, защото тези два велики руски пълководци са преди всичко хора, които през целия си живот са били пример за подражание и след това са пълководци. От тях можем да черпим само хубави неща и поуки.
Какви са бъдещите ви планове?
От няколко месеца започнах да уча докторантура по руска история във ВТУ. Надявам се, че след три години ще успея да стана доктор и ще продължа да се изкачвам по академичната стълба.
Откъде тази любов към руската история?
Светослав Мишев:
Естествено, любовта е закърмена в семейството. Моят дядо, който вече не е сред живите, ме закърми към руската история – специално към Суворов. Той е историческа фигура и специално ми е говорил за него. Суворов е уникален, не е имал поражения, носител е на най-високата титла "генералисимус" и това, естествено у едно малко дете възбужда интерес, който остана у мен и досега. Историята трябва да се възпитава в семейството, в рода.
С история ли смяташ да се занимаваш в бъдеще?
Много обичам историята, но смятам да се занимавам с дипломация, защото там е свързана не само история, а политика, дипломация, право. Аз съм космополит човек и смятам, че това ще ме удовлетворява като професия.
Това е поредният открит урок, изнесен от дванадестокласника Светослав Мишев. Преди 2 г. той е провел такъв по египтология с гост тогавашния министър на образованието Сергей Игнатов, който е египтолог.
"В началото на тази учебна година гост на гимназията бе и индонезийският посланик, но срещата бе по-делова, с някои бъдещи планове. Всички, които сме канили в училището, са се отзовавали с радост и са се получавали ползотворни срещи за учениците. Така те се чувстват част от един пълноценен обществен живот, а не изолирани. Могат да попитат за всичко, което е свързано с настоящето и с бъдещето им, чувстват се спокойни и уверени.", каза Маргарита Маринова, преподавател по български език и литература в ХГ.
В края на открития урок всички се поздравиха и си направиха обща снимка за спомен.