Илияна Йотова: Спекулира се със 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“
„Всичко, което прави ЕС е с цел спирането на „Южен поток“, допълни евродепутатът
Снимка: Север.бг
В момента в България се спекулира с въпроса, касаещ 7-ми реактор на АЕЦ "Козлодуй”. Той няма да замести АЕЦ "Белене”. Изграден е, за да може един ден, когато 5-ти и 6-ти блок бъдат затворени, той да ги замести. България трябва да търси своя национален интерес. Това заяви във Велико Търново евродепутатът Илияна Йотова.
Според нея въпросът с енергийната криза, като рефлекс от политическата криза в Украйна, се използва от различните партии през собствените идеологии и традиции, но не на последно място с чисто предизборни цели. Тя даде пример с проект за резолюция на ЕНП по отношение тежки икономически незабавни санкции към Русия и прекратяване на проекта "Южен поток".
Евродепутатът наблегна на двойните стандарти, проявявани от европейски политици:
"В изказването си аз имах три достатъчно сериозни аргумента и един от тях е, че България ще е в първата тройка на най-пострадалите, поради особеностите на икономиката ни, връзки и зависимост, от гледна точка на енергийни газови доставки. Ако ще говорим за санкции срещу Русия и за санкциониране на газовите доставки от страна на тази държава към ЕС, защо трябва да страдат само страните на юг – България, Италия, Гърция, Словения и Унгария, а не се спрат доставките например от "Северния поток", който касае другата част на Европа? Уж по-богатата и по-заможната... Тогава да се спрат всички доставки от Русия. Но за там няма коментар! Има само за "Южен поток".
Илияна Йотова заяви, че правителството трябва да търси своя национален интерес и за нея е много важно и проектът "Белене" да бъде продължен.
"Малко хора знаят, че въпреки лошото отношение към ядрената енергетика, въпреки основната политика на ЕС по отношение на зелена енергетика и възобновяеми източници, "Белене” беше един от малкото проекти, който получи разрешение за строеж на централата. Имаше период, в който нов проект беше абсолютно немислим, заради цялото това отношение, заради цялата тази политика на ЕС. Оптимист съм и смятам, че ще има инвеститори за проекта за изграждане на АЕЦ "Белене”, допълни Йотова.
По думите й в момента Европа е в енергийна криза заради случващото се в Украйна. Именно поради тази причина страни, които са крайно против ядрената енергетика, като Австралия, са променили мисленето си.
Тя съобщи, че в момента се чака решение на Арбитражния съд относно проекта "Белене”.
"Ние сме част от Европейския съюз, но няма нищо по печелившо от това да заявиш твърдо позицията си. За съжаление нашите колеги от ГЕРБ се стараят в обратната посока, заигравайки се с Йотингер, твърде често, за да има контра решение срещу българския интерес, но аз мисля, че хората ще проявят разум на 25 май.”, заяви Илияна Йотова.
На въпрос на Север.бг дали обявяване на правителството против санкциите на ЕС срещу Русия няма да накара повече хора да повярват на партията и да й донесе гласове на евровота, Илияна Йотова отговори, че не гледа на този въпрос като на тема, която носи или не носи гласове.
"Трябва да сме прагматици. Живеем в много решителен момент – от това какво ще бъде поведението на българската държава, как ще си отстоява интересите в ЕС, от самото решение на ЕС ще се предопредели стабилността на нашата икономика за години напред. Не можем да си позволим лукса в момента да кажем: "Да, политически ни изнася да наложат тежки санкции на Русия" Какво означава това за България? Това означава и малкото работещи предприятия на практика да спрат.", допълни Йотова.
Тя не отрече, че всичко, което прави ЕС е с цел спиране на изграждането на "Южен поток", но освен това заяви, че все още нямаме гаранции за енергийна независимост, така че да можем да кажем с лека ръка, че се отказваме от едното, за да приемем другото.
"Все още самият ЕС не е изградил своята мрежа за енергийна независимост. И едни страни като Германия и Франция също до голяма степен зависят от руските доставки. Всичките 28 страни, като членове на ЕС, трябва да изработим тази политика, за да можем един ден да кажем "Да, ние сме независими и можем свободно да взимаме своите решения. Аз съм малко против принципа "да се развалят къщи, за да се строят колиби".
В момента нямаме полезен ход, освен да поддържаме тезата за повече дипломация, диалог и намиране на взаимно приемливи решения, вкл. и за самата Русия. На нас "Южен поток" ни е нужен. Но това не означава нова зависимост от Русия. Това означава независимост на България като страна, основана на партньорство. Самият ЕС знае, че не може без Русия днес, защото само стокооборота е 30 млрд. Сами разбирате какво би се случило, ако се разрушат тези взаимоотношения. Русия отдавна е намерила друг вариант за "Южен поток”, който ще е добър за нея, но не и за нас." заключи Йотова.
Относно това дали има индикации, че южната ни съседка е готова да предостави територията си за преминаване на руската газова тръба, евродепутатът отговори, че Турция винаги има резервен вариант.