Вход | Регистрация

Вино, археология и... истина за Трифон Зарезан

За Св. Трифон Зарезан в Павликени откриват тематична изложба от античността

Вино, археология и... истина за Трифон Зарезан
Павликенски глас

Tематична изложба "Във виното е истината. Празници на виното и плодородието през Античността” организират Община Павликени и Историческият музей в града по случай Св. Трифон Зарезан.

На 14 февруари, когато по стар стил се чества светецът, се чества и българският археолог. Празникът се отбелязва от 1971 г. и това е датата, на която Националният археологически музей при БАН показва всички най-впечатляващи открития на българските археолози от изминалата година.

По повод  празниците Исторически музей - Павликени показва находки, открити преди повече от тридесет години от археолога Богдан Султов при разкопки на Античния керамичен център в близост до града.

Благодарение на проект "Опазване, реставрация и социализация на Античния керамичен център край Павликени”, днес те могат да бъдат видени в експозиционната зала на археологическия обект.

Ценностите са предоставени от Регионалния исторически музей във Велико Търново, а финансирането на проекта е от Американски научен център – София, Фондация "Америка за България” и Община Павликени.

Археологът Калин Чакъров ще направи мултимедийно представяне, свързано с темата на изложбата. "Живи” примери от витрините ще онагледят почитани в древността култове, които залягат в основите на някои съвременни обреди, каквито са например тези в деня на Св. Трифон Зарезан.

Любопитството на посетителите се предизвиква и с няколко редки находки от римската епоха, свързани с почитането на божествата на плодородието. За да осигурят добра реколта, успешно прибиране и повторно засяване, древните отправят молитви към съответния покровител. В обредните практики са използвани различни по вид и предназначение предмети, натоварени със свещена сила.

В римската вила до Павликени са открити керамични съдове с апликации, изобразяващи някои от основните божества на плодородието в Древна Гърция, Тракия и Рим. Върху част от керамичен съд стои брадатият лик на бога на виното и винопроизводството Дионис/Бакхус. В изкуството през периода са изобразявани различни митове, свързани с неговия живот. С Дионис обикновено е и неговата свита от сатири, учителите му Силен и кентавърът Хирон, горското божество Пан, както и жени, обхванати от божествена лудост, наречени вакханки (оттам идва и думата "вакханалия”). 

Сред експонатите в Античния керамичен център присъстват и находки, представящи някои от сподвижниците на Дионис. Глинен калъп за апликация разкрива образа на учителя на бога на виното Силен. Присъщи за него са подпухналото лице и зачервеният нос, причинени от постоянно опияненото му състояние. От Павликени произхождат и редица статуи на Дионис и неговата свита.

С плодородието са свързани и две впечатляващи находки, които днес биха били окачествени като перверзия. Това са два керамични фалуса (еректирали мъжки полови органи), единият малък, а другият с големи размери и релефна украса. Те са свързани с плодовитостта, която хората в древността са търсели и олицетворили чрез мъжката потентност. Обикновено фалическите изображения са част от облика на Приап (бог на плодородието), който според някои митове е син на Дионис.

Лозовите и бръшляновите клонки са неизменна част от култа на Дионис. Те присъстват и в украсата на керамични съдове, каквито могат също да се видят на място. Освен тях, в изложбата са показани множество керамични съдове, свързани с употребата на вино, от такива за пренасяне и търговия (амфори) до трапезните кани и чаши. Всички находки са автентично свидетелство за почитането на виното и начините на неговата употреба през римската епоха.

За желаещите да присъстват Община Павликени осигурява безплатен транспорт.

<< Sever.bg във Facebook >>



Павликенски глас
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар