Вход | Регистрация

Ловеч 20°C

Населението затлъстява заплашително!

Това създава рискове за развитие на диабет и сърдечно-съдови заболявания

Населението затлъстява заплашително!
Снимка: Thinkstock/Guliver

Всяко трето българско дете до 7-годишна възраст страда от наднормено тегло, показват данните от изследване, проведено миналата година.

За периода 2008-2013-а година има тенденция към затлъстяване. Това създава рискове за развитие на диабет и сърдечно-съдови заболявания заради нарушаване на липидния статус и показва, че липсва последователна национална политика за храненето на децата.

Според специалистите, теглото на майката преди да забременее е от особено значение за теглото на бъдещото дете, пише БНР.

И макар и доста назад във времето, данните са красноречиви и в тенденция за Велико Търново:

Представителни проучвания в рамките на програма СИНДИ (2007 г.) сред населението на възраст 25 - 64 години в община Велико Търново показват, че близо две трети (65,9%) от мъжете и почти половината (46,5%) от жените са с наднормено тегло и затлъстяване; висок е и делът на мъжете и жените, които прекарват в седене над 5 часа дневно – 48,7%, информира РЗИ.

С наднормено тегло са 12,5% от учениците във Велико Търново, а със затлъстяване – 5,2%, като при момчетата то е два пъти по-разпространено отколкото при момичетата – 7,1% срещу 3,6%, сочат данните за детска компонента на програма СИНДИ – "Здрави деца в здрави семейства”, 2009 г., Велико Търново.

И още.

Почти половината от представителките на нежния пол в България страдат от наднормено тегло.

Последният анализ от Световно изследване на заболяванията, свързани със затлъстяването от 2013 г. показва, че е налице шокиращо повишаване на честотата на затлъстяване и наднормено тегло по целия свят.

Това е валидно както за възрастните, при които има увеличение с 28%, така и за децата, където се отбелязва скок от 47% през последните 33 години. Броят на лицата с наднормено тегло и затлъстяване се е увеличил от 857 милиона през 1980 г. на 2,1 милиарда през 2013 г. До момента нито една държава не е успяла да овладее този проблем, съобщава БГНЕС.

По време на изследването най-голямо увеличение на нивото на затлъстяване сред жените се регистрира в Египет, Саудитска Арабия, Оман, Хондурас и Бахрейн. Най-голямо увеличение сред мъжете има в Нова Зеландия, Бахрейн, Кувейт, Саудитска Арабия и САЩ.

В Европа

Проучвания на Европейския съюз показват, че през последните две десетилетия затлъстяването сред жителите на Европа се е увеличило три пъти. Половината от възрастното население и 20% от децата в страните от Европейския регион са с наднормено тегло. В България свръхтеглото и затлъстяването също е масово разпространено явление. По данни на Националния център за опазване на общественото здраве и анализи (2011 г.), в България 200 хиляди деца са със свръхтегло, а 67 хиляди от тях – със затлъстяване.

Според Световната здравна организация (СЗО) физическата пасивност и диетите с високо съдържание на мазнини, сол и захар са довели до наднормено тегло при 33% от европейските деца на възраст 11 години. Най-високите показатели на затлъстяване в Европа сред 11-годишните са регистрирани в Гърция (33%), Португалия (32%), Ирландия и Испания (над 30%).

Затлъстяването е не само естетичен, но и здравословен проблем.

Доказано е, че затлъстяването е втората по честота причина, след тютюнопушенето, за преждевременна смърт, както и връзката между него и редица хронични неинфекциозни заболявания: сърдечно-съдови (атеросклероза, артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, мозъчен инсулт), захарен диабет тип 2, злокачествени новообразувания, подагра, ставни и дихателни заболявания, метаболитни нарушения. Затлъстяването е свързано и с не малко психосоциални проблеми (социална изолация, ниско самочувствие и други).

Как може да избегнем затлъстяването? Съвети на специалисти:

Като промените хранителните и двигателните си навици, макар това да не е никак лесно. Важното е, че е възможно!
За да поддържате здравословно телесно тегло, спазвайте следните правила:
• Приемайте храна с енергийна стойност, съответстваща на Вашия енергоразход. Съвременният човек в активна трудова възраст (30 – 60 години) упражнява ниска или умерена физическа активност, поради което средната енергийна потребност за мъжете е съответно 2583 ккал/ден и 2927 ккал/ден, а за жените - съответно 1988 ккал/ден и 2252 ккал/ден.

• Хранете се често и умерено (разпределете храната в 3 основни приема с 2-3 междинни закуски и намалете обема на порциите);

• Спазвайте определени часове на хранене; вечеряйте не по-късно от 2-3 часа преди лягане;

• Увеличете консумацията на плодове и зеленчуци; редовно консумирайте варива и зърнени храни. Тези продукти са бедни на мазнини и богати на хранителни влакнини, които увеличават обема на храната и засилват усещането за ситост;

• Избягвайте пикантните подправки и солта;

• Пийте най-малко 1,5 л вода и течности дневно;

• Намалете консумацията на мазнини и алкохол, тъй като те са висококалорични;

• Ограничете консумацията на сладкарски и тестени изделия (пасти, торти, шоколадови десерти, баници и други), тъй като освен въглехидрати те съдържат и голямо количество мазнини;

• Движете се ежедневно, като ходите пеша или упражнявате леки физически упражнения.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар