Вход | Регистрация

Литва ще решава с референдум за земята си и за членство в ЕС

Какви въпроси от национално значение се решават с референдум в България?

Литва ще решава с референдум за земята си и за членство в ЕС
Снимка: sxc.hu

Народът на Литва ще решава на референдум дали да продължи забраната чужденци да купуват земеделска земя. За съобщението от местната Централна избирателна комисия пише Капитал Daily.

Според Агенция "Ройтерс" обаче, поставянето на въпроса на всенародно допитване може да противоречи с регулациите на Европейския съюз за свободно движение на капитали.

Националистите и един от най-едрите земевладелци в балтийската република Рамунас Карбаускис са сред поддръжниците на референдума и са събрали подписи от над 10% от населението на страната – напълно достатъчно, за да се задейства процедура.

1197753

Забраната чужденци да купуват земеделска земя трябва да падне през май, когато изтича 10-годишния преходен период.

Собствеността на земята е чувствителен въпрос в страната, преживяла няколко окупации през по-новата си история, обяснява Reuters. Според социологически агенции, направили свои изследвания, две трети от литовците не искат чужденци да могат да купуват земеделската им земя.

Как се решава в България такъв казус?

Темата за правото на чужденци да закупуват земя у нас бе широко дискутирана и през октомври 2013 г., по предложение на ПП "Атака" Народното събрание прие удължаване на мораториума въру това право. Предложението бе подкрепено и с гласовете на ГЕРБ, и на част от депутатите на БСП.

В края на януари 2014 г. Конституционният съд (КС) единодушно обяви за противоконституционно решението на парламента за налагане на мораториум върху придобиването на право на собственост върху българска земя от чужденци и чуждестранни юридически лица. Делото бе образувано по искане на 55 народни представители от ДПС и БСП.


"За" или "против" членство на Литва в Европейския съюз?

С народен вот ще се решава изключително важния за Литва въпрос, относно бъдещото й икономическо и политическо развитие - членството й в Европейския съюз. Управляващите социалдемократи и основната опозиционна партия "Съюз Отечество", както и президентът Далия Грибаускайте са против такъв референдум.

Коментарът на Игнас Вегеле, преподавател във вилнюския университет "Миколас Ромерис" е, че ако допитването успее, Литва ще се окаже в нарушение на законите на ЕС и може да бъде глобена, както и да бъде ограничен достъпът до еврофондовете, осигуряващи 16% от публичните разходи.

1197757

В страната, с население 3.3 милиона души, за пръв път се предизвиква референдум, след отделянето й от бившия СССР. Инициаторите са събрали 300 000 подписа. Поне половината с право на глас трябва да се явят пред урните, за да е валидно допитването, а за да е задължителен резултатът – една трета от гласувалите трябва да са подкрепили предлаганата мярка.


В България

Лидерът на "България без цензура" Николай Бареков излезе с предложение преди няколко дни в интервю по ТВ 7, в България да се проведе референдум за членството на Турция в ЕС.

Той обяви, че ще сподели идеята с бъдещия си коалиционен партньор ВМРО и заедно ще предложат това допитване до българите.

"Като европейци ние имаме право да кажем "да" или "не" на членството на Турция в този й вид", обясни лидерът на "България без цензура".

73% от българите не виждат полза от членството на България в ЕС. Изследването е на Алфа Рисърч и е проведено в периода 18-22 януари 2014 г. сред 1050 пълнолетни граждани от цялата страна.

1197758

А блогърът Костадин Костадинов, цитира Валери Найденов, според когото "ще сме народ от смешници, щом ще провеждаме референдум, пък не сме провели такъв за собственото си членство в ЕС."...

В последните няколко години в България бяха дадени заявки за иницииране на различни референдуми: през февруари миналата година СДС излезе с идея за "тютюнев" референдум, а от Движение "Модерна България" излязоха с граждански Манифест за смяна на системата и предложение за провеждането на референдум по два ключови въпроса от Манифеста - гражданския контрол на политици и закони.

Само преди две седмици президентът Росен Плевнелиев предложи референдум за задължително гласуване. И, въпреки, че след първото допитване до народа преди година за АЕЦ "Белене" над 60% гласуваха "за", а малко под 40% се обявиха "против", дълго време нямаше конкретна информация за това какво ще се случва с проекта. 

Изборите през май за европейски парламент са много важни, заявява Жан-Батист Ноде от Le Nouvel Observateur, пред в-к "Стандарт". По думите му "Следващите европейски избори няма да бъдат между десни и леви, а "за" или "против" Европа.".

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар