Вход | Регистрация
Русе 21°C

Писмо на оцеляла от Титаник разкрива ужаса от потъването

Французойката е една от 745, от общо 2229 души на борда, които успяват да се спасят

Писмо на оцеляла от Титаник разкрива ужаса от потъването
Новини.бг

102 години след потъването на презокеанския лайнер "Титаник" нерадостната му съдба продължава да занимава умовете на хората. Около 700 души оцеляват от ада на морската бездна в нощта на 14 срещу 15 април 1912 и някои от тях дълги години разказват за преживяванията си по време на една от най-големите трагедии в писаната човешка история.

Французойката Роуз Амели Икар е описала с подробностите изживения ужас от потъването на "непоропяемия" Титаник.

Кошмарът започнал от първите мигове, в които пасажерите осъзнали, че корабът се пълни с вода, до преживяването на спасителните лодки докато корабът изцяло бил погълнат от морската бездна. Самата Роуз е била на кораба като прислужничка на Марта Стоун, богата американка, която също успяла да се спаси.

Разказът на оцелялата французойка се връща в спомените й от онази нощ. Тъкмо си били легнали около 23:00 часа, когато силен удар ги изхвърлил от леглата им. Намиращ се наблизо офицер се опитал да ги успокои, че няма нужда от паника, но двете жени вече чували звука от водата, която заливала кораба.

Роуз и господарката й, госпожа Стоун, се качили на палубата, където моряците вече качвали жените и децата на спасителните лодки. В тяхната имало още около 30 човека, а един от офицерите ги посъветвал да гребат максимално бързо, за да се спасят от бездната, която щяла да се отвори след потъването на Титаник. "Каза, че имаме не повече от 20-30 минути да спасим животите си", пише Роуз.

Жената забелязала, че на дъното на спасителната им лодка се бил скрил и един мъж, но тя не посмяла да го издаде. Французойката разказва и за самия момент на потъването на Титаник.

"Както наблюдавах светлините на кораба, изведнъж настъпи пълен мрак. Чу се скърцане, ужасени писъци и после – тишина", връща се към кошмара Роуз. Тя е една от 745 от общо 2229 души на борда, които успяват да оцелеят.

Сред загиналите са и 32-ма българи.

Освен пасажерите на борда има и друга "българска” връзка и това е оркестърът, свирил на кораба, пише "ПИК". Преди да се качат на "Титаник”, музикантие гастролирали в София по покана на новопостроеното Градско казино на ул. "Гурко” (днес в сградата се помещава Софийската градска художествена галерия). Начело на бенда е Уолъс Хартли.

В разгара на софийските си изяви оркестърът получил оферта да замине за Саутхемптън, за да поеме ангажимент за първото плаване на "Титаник”. Хартли приема и бендът се качва на борда. Свирят до последно, поддържайки духа на паникьосаното множество. В тяхна чест върху фасадата на "Филхармоник хол” в Ливърпул е поставена възпоменателна табела.

 

<< Sever.bg във Facebook >>



Новини.бг
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар